FB Pixel Code Przejdź do treści głównej

Działanie 10.01 Wykorzystanie terenów zdegradowanych w celu rozwoju regionu poprzez inwestycje przedsiębiorstw -część 2 dokończenie


Nabór nr FESL-10.01.IP.01-100/24

V. ZAŁĄCZNIKI DO WOD

  1. W ramach kryterium oceny merytorycznej „POZWOLENIE NA BUDOWĘ” można uzyskać 2 punkty, jeśli Wnioskodawca posiada prawomocne i aktualne pozwolenie na budowę na inwestycję ujętą we wniosku o dofinansowanie. Punkty zostaną przyznane, jeśli Wnioskodawca załączy do wniosku o dofinansowanie prawomocne i aktualne pozwolenie na budowę. Czy jeśli na etapie składania wniosku o dofinansowanie nie zostanie dołączone pozwolenie na budowę, a w treści wniosku zostanie opisane, że takie pozwolenie na budowę posiada i Wnioskodawca zostanie wezwany do uzupełnienia tego dokumentu na etapie uzupełnień formalnych i dokument ten zostanie dołączony przez Wnioskodawcę w ramach uzupełnień, jednak data wydania pozwolenia na budowę będzie późniejsza niż termin złożenia wniosku, to czy w tym kryterium zostaną przyznane 2 punkty?

Aby Wnioskodawca mógł otrzymać 2 pkt, w ramach kryterium pn. „Pozwolenie na budowę, jest zobowiązany dostarczyć do wniosku aktualne i prawomocne pozwolenie na budowę. W przypadku nieposiadania takiego dokumentu wówczas oceniający nie przyzna punktów. Wnioskodawca w pkt B.11 wskazuje czy projekt wymaga pozwolenia na budowę. Jeżeli Wnioskodawca zaznaczy odpowiedz twierdzącą pojawi się komunikat "Należy dołączyć do wniosku posiadane dokumenty" - jeżeli takiego dokumentu nie będzie wówczas Wnioskodawca zostanie wezwany do jego dostarczenia na etapie oceny formalnej. W przypadku odpowiedzi „Nie”. Wnioskodawca będzie musiał wskazać we wniosku termin w jakim zdobędzie/dostarczy wszystkie wymagane dokumenty. W przypadku, gdy projekt wymaga uzyskania powyższych dokumentów Wnioskodawca zobowiązany jest do dostarczenia pozwolenia najpóźniej przed podpisaniem umowy o dofinansowanie. W związku z powyższym informuję, że dokument może mieć datę późniejszą niż moment złożenia wniosku, jednakże musi zostać dostarczony na etapie oceny formalnej, jeżeli Wnioskodawca chciałby otrzymać 2 pkt. za posiadanie prawomocnego i aktualnego pozwolenie na budowę na inwestycję.

  1. Pkt 14 Kryteriów wyboru projektów - zgodność z politykami środowiskowymi, zasada „zanieczyszczający płaci" i kwestia ekspertyzy, że teren jest zdolny do użytku. Czy wystarczająca będzie opinia przedstawiona w badaniu geotechnicznym i środowiskowym? Rozumiemy, że alternatywnie możemy przedłożyć zaświadczenie, że zgodnie z prawem dla obszaru objętego projektem nie istniał obowiązek prawny likwidacji zanieczyszczenia. Jaki podmiot może wydać takie zaświadczenie?

Wnioskodawca może załączyć dokumentację, którą posiada oraz złożyć stosowne wyjaśnienia w tym zakresie, natomiast Ekspert w razie wątpliwości może wezwać o dalsze wyjaśnienia.

  1. W związku z prowadzonym naborem 10.1, uprzejmie prosimy o informację czy wystarczające z perspektywy załącznika do wniosku „Zaświadczenie organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000 odnośnie wpływu realizowanego projektu na obszary objęte siecią Natura 2000 (jeżeli inwestycja tego wymaga, a Ty posiadasz je na etapie składania WOD” jest informacja z wydruku z bazy OPI TPP 2.0, że teren objęty inwestycją nie jest położony w obrębie Natura 2000.

Na etapie oceny formalnej Wnioskodawca jest zobowiązany odnieść się do informacji, czy wskazana inwestycja wpływa na obszary objęte siecią Natura 2000. Jeżeli inwestycja nie jest położona w obrębie Natura 2000 i nie ma na nią wpływu Wnioskodawca dostarcza dokument w postaci oświadczenia o braku wpływu. Można również dostarczyć w formie załącznika wydruk z bazy OPI TPP 2.0 potwierdzający powyższy fakt. Należy jednak zwrócić uwagę, że jeżeli ION uzna, że realizowany projekt wymaga uzyskania zaświadczenia organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000, Wnioskodawca zostanie wezwany do dostarczenia stosownego dokumentu przed podpisaniem umowy o dofinansowanie projektu.

  1. Jeśli wnioskodawca uzyska pozwolenie na budowę w czasie oceny projektu, przed rozstrzygnięciem, to czy uznane będzie to jako sytuację potwierdzającą posiadanie pozwolenia na inwestycje?

Zgodnie z zapisami kryterium „Pozwolenie na budowę” „Ocenie podlega czy Wnioskodawca posiada prawomocne i aktualne pozwolenie na budowę na inwestycję ujętą we wniosku o dofinansowanie. (…) 2 pkt – Wnioskodawca załącza do wniosku o dofinansowanie prawomocne i aktualne pozwolenie na budowę (…)”. Przedmiotowe oznacza, że w przypadku, gdy do wniosku o dofinansowanie nie zostanie załączone prawomocne i aktualne pozwolenie na inwestycję Wnioskodawca otrzyma 0 pkt. Dostarczenie dokumentu w późniejszym terminie, w toku oceny merytorycznej, przed rozstrzygnięciem nie spowoduje możliwości przyznania 2 pkt.

  1. Zwracam się z uprzejmą prośbą o weryfikację czy zaświadczenie/opinia bankowa o następującej treści: „Bank ……. zaświadcza, iż na podstawie dokonanej analizy wskaźnikowej, spółka ….. z siedzibą w ….. REGON posiada zdolność kredytową w kwocie …. Zł. Procedura związana z finalizacją procesu kredytowego po złożonym przez spółkę wniosku została opisana w przepisach wewnętrznych banku, jak również w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. „Prawo bankowe” będzie wystarczające w kontekście dokumentów wskazanych w instrukcji sporządzania wniosku.

W odpowiedzi na przesłane pytanie, informuję, że zgodnie z zapisem Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie opinia bankowa o posiadanej zdolności kredytowej (w przedstawionej w zapytaniu treści) może być dokumentem potwierdzającym finansowanie projektu i tym samym SPEŁNI WYMOGI STAWIANE NA ETAPIE OCENY FORMALNEJ pod warunkiem, że dokument ten będzie potwierdzony przez bank. Należy jednak pamiętać, że to eksperci oceniający wniosek merytorycznie będą analizować czy Wnioskodawca posiada potencjał zapewniający, że projekt będzie wykonalny finansowo, zgodnie z kryteriami oceny merytorycznej. Eksperci oceniają wykonalność finansową całościowo – nie tylko w oparciu o załączone dokumenty potwierdzające finansowanie projektu. Weryfikacja dokonywana jest na podstawie załączonych dokumentów finansowych (m.in. sprawozdań finansowych), dokumentów potwierdzających posiadanie środków na realizację projektu, harmonogramu składania wniosków o zaliczkę/płatność pośrednią/płatność końcową, dodatkowych załączników (jeżeli Wnioskodawca takie załączy) oraz opisu wniosku w tym analizy finansowej.

Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś