Działanie 01.02 - Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach – część 3B
- W jakiej formie powinny został złożone sprawozdania finansowe przedsiębiorcy ? czy zostaną zaakceptowane pliki w formacie xml składane standardowo do KRS.
Czy zanonimizowana (w zakresie: numery PESEL i adresy wspólników) umowa spółki która stanowi załącznik nr 1 tj. Dokument potwierdzający formę prawną wnioskodawcy powinna zostać dodatkowo potwierdzona za zgodność z oryginałem ?
Zgodnie z zapisami Instrukcji wypełniania i składania WOD (stanowiącej załącznik nr 4 do Regulaminu wyboru projektów):
Załączniki do wniosku o dofinasowanie można dodać w następujących rozszerzeniach: pdf, docx, doc, jpg, jpeg, png, gif, tiff, tif, xls, xlsx, odt, rtf, txt, ods, 7z, arc, arj, tar, gz, tgz, bz2, ace ,bzip2 ,gzip, wim, xz, xades, zip, PDF. Nie ma możliwości dołączenia załączników w formacie XML. W takim przypadku należy je spakować do formatu ZIP i dopiero wtedy dołączyć w systemie.
Do wniosku o dofinansowanie należy załączyć skany dokumentu potwierdzającego formę prawną Wnioskodawcy, w związku z czym nie należy tego dokumentu potwierdzać za zgodność z oryginałem, ponieważ oznaczałoby to, że do wniosku załączono skany kopii tego dokumentu, a nie jego oryginału.
W trakcie przygotowania wniosku o dofinansowanie zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją aplikacyjną dostępną na stronie Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości, w szczególności z Instrukcją wypełniania i składania WOD.
- Proszę o informację:
- Czy w ramach opisu prac B+R dla 2 typu projektu należy rozdzielać opis planowanych prac dla każdego kolejnego osiągniętego poziomu gotowości technologicznej (np. TRL III -> TRL IV, TRL IV -> TRL V, TRL V -> TRL VI w ramach prac przemysłowych) czy w jednym opisie można zawrzeć kompleksowy odpowiednio dla całości prac przemysłowych (np. TRL III -> TRL -> VI)
- Czy dopuszcza się we wniosku wskazanie, że dana technologia znajduję się obecnie np. na III poziomie gotowości technologicznej i skończy się na ukończonym III poziomie gotowości technologicznej? Dotyczy opisu prac B+R w pkt. B.14 instrukcji „Nr poziomu gotowości technologicznej – wskaż na jakim poziomie gotowości technologicznej znajdujesz się przed rozpoczęciem danego etapu (poziomu gotowości technologicznej) i jaki poziom gotowości technologicznej osiągniesz w wyniku realizacji projektu.”
Przykład:
Wejściowy poziom gotowości technologicznej: poziom 3
Wyjściowy poziom gotowości technologicznej: ukończony poziom 3
Każdy poziom prac należy wskazać w osobnym wierszu/polu poprzez kliknięcie w przycisk: „Dodaj pozycję prac przemysłowych” i wskazać dla każdego odpowiedni opis zgodnie z Instrukcja wypełniania i składania WOD.
Wskazane podejście nie jest prawidłowe. Zgodnie z cytowanymi zapisami należy wskazać na jakim poziomie gotowości technologicznej znajduje się projekt przed rozpoczęciem danego etapu (poziomu gotowości technologicznej) i jaki poziom gotowości technologicznej osiągnie w wyniku realizacji projektu. Oznacza to, że jeżeli planuje się osiągnięcie w ramach etapu 3 poziomu gotowości technologicznej, należy przedstawić to w następujący sposób:
Wejściowy poziom gotowości technologicznej: poziom 2 Wyjściowy poziom gotowości technologicznej: poziom 3.
- Proszę o potwierdzanie, że pomimo nieaktualności formularza RM, możemy w nim wskazać wykorzystany poziom pomocy publicznej wyliczony wg rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831, tj. wg okresu minionych trzech 3 lat liczonych w sposób ciągły, czyli uwzględniając okres od dnia przyznania pomocy?
Z uwagi na fakt, że konieczne jest stosowanie dotychczasowego wzoru Formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis oraz brak rozporządzeń krajowych dot. stosowania rozporządzenia nr Komisji (UE) 2023/2831, należy stosować warunki określone w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 1). Jednakże w przypadku wyboru projektu do dofinansowania pomoc udzielana będzie na nowych zasadach zgodnych z zapisami rozporządzenia nr Komisji (UE) 2023/2831, wówczas również nastąpi weryfikacja spełnienia wszystkich warunków udzielenia pomocy de minimis z przepisami obowiązującymi na dzień udzielenia pomocy.
- Czy Wnioskodawca może zmienić miejsce realizacji inwestycji po złożeniu wniosku (przed podpisaniem umowy o dofinansowanie)
Będzie to inna działka na której będzie realizowana inwestycja, ale będzie to miejsce w granicach tej samej gminy, natomiast inny numer działki?
- Czy koszty ponoszone przez partnera w projekcie są kwalifikowane tak samo jako Wnioskodawcy?
Ad 1. Po wyborze do dofinansowania, a przed podpisaniem umowy Wnioskodawca ma prawo wystąpić ze zmianą lokalizacji projektu. Wnioskowana zmiana będzie analizowana w kontekście, czy wpływa ona na kryteria wyboru projektów oraz na wskazane we wniosku cele i rezultaty. Jeżeli zmiana mogłaby mieć negatywny wpływ na końcowy wynik projektu, zostanie on poddany ponownej ocenie.
Ad 2. W związku ze wskazaniem w zapytaniu, iż dotyczy ono "kosztów" bez doprecyzowania, czy chodzi o bezpośrednie, czy pośrednie, to informuję, iż koszty bezpośrednie muszą być obowiązkowo ponoszone przez partnera, a koszty pośrednie przysługują partnerowi wiodącemu.
KOSZTY KWALIFIKOWALNE
- Wskazano, że oprogramowanie (WNiP) do projektu muszą być pozyskane bezpośrednio od producentów. Jak to się ma do konieczności stosowania zasady konkurencyjności?
Zgodnie z zapisami załącznika nr 6 – Kwalifikowalności warunkiem kwalifikowalności dla wydatku w ramach kategorii Wartości niematerialne i prawne jest między innymi to, że zakup wartości niematerialnych i prawnych dedykowanych/wytworzonych bezpośrednio dla partnera wiodącego lub partnerów lub powszechnie niedostępnych, powinien być dokonany bezpośrednio od wytwórcy/producenta lub wyłącznego/autoryzowanego dystrybutora.
Zgodnie z zapisami Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków Zasady konkurencyjności można nie stosować do: zamówień, które mogą być zrealizowane tylko przez jednego wykonawcę z jednego z następujących powodów: i) brak konkurencji ze względów technicznych o obiektywnym charakterze, gdy istnieje tylko jeden wykonawca, który jako jedyny może zrealizować zamówienie, albo ii) przedmiot zamówienia jest objęty ochroną praw wyłącznych, w tym praw własności intelektualnej, gdy istnieje tylko jeden wykonawca, który ma wyłączne prawo do dysponowania przedmiotem zamówienia, a prawo to podlega ochronie ustawowej, o ile nie istnieje rozsądne rozwiązanie alternatywne lub zastępcze, a brak konkurencji nie jest wynikiem sztucznego zawężania parametrów zamówienia. Informujemy, że zakup oprogramowania w ramach kategorii Wartości niematerialne i prawne należy przeprowadzić zgodnie z procedurami opisanymi w Wytycznych kwalifikowalności wydatków, w tym w oparciu o zasadę konkurencyjności, w przypadku, kiedy wartość planowanego do zakupu oprogramowania przekroczy 50 tyś.
- Czy w ramach projektu, przedsiębiorca w kadrze badawczej może zatrudnić osoby, które pracują na co dzień dla podwykonawcy? Chodzi o taki przypadek, w którym podwykonawca odpowiedzialny jest za konkretne prace, a np. jeden z pracowników podwykonawcy jest równocześnie zatrudniony przez Beneficjenta do projektu i oddelegowany do innych prac.
Czy te 1720h, które można zadeklarować w odniesieniu do pracy danej osoby w trakcie roku kalendarzowego dotyczy samego projektu czy projektu + ewentualnie innych obowiązków? Pytam, bo 1720h rocznie daje 143,33h miesięcznie, co nie stanowi nawet pełnego etatu
W odpowiedzi informuję, że:
1) Istnieje możliwość zawarcia umowy o pracę, umowę o dzieło, umowę zlecenie lub kontrakt menadżerski z pracownikiem, który pozostawać będzie również pracownikiem podwykonawcy. Proszę jednak mieć na względzie, że podwykonawca musi być wybrany z zachowanie polityki konkurencyjności. Więc nie powinniście Państwo na moment składania wniosku zakładać, że dany oferent zostanie wybrany.
2) Zgodnie z zapisami kwalifikowalności:
rozliczana liczba faktycznie przepracowanych godzin danej osoby nie może przekraczać 1 720 godzin w ciągu roku, co oznacza, że 1 720 stanowi maksymalną liczbę godzin, jaką można zadeklarować w odniesieniu do pracy danej osoby w trakcie roku kalendarzowego.
Zatem wartość 1720 jest maksymalną wartością planowanych do przepracowania godzin w ciągu roku w ramach projektu. Potwierdzam, że wskazana liczba godzin (w przypadku przyjęcia, że wartość ta zostanie podzielona równo – przez 12 miesięcy) wskazuje na możliwość miesięczną wsparcia w postaci 143,34. Proszę mieć na względzie, że liczba godzin do przepracowania może być różna w poszczególnych miesiącach. Zatem ważnym jest, aby w rozliczeniu rocznym nie przekroczyć wskazanej wartości.
- Planowany projekt w ramach Działania 1.2 FESL w partnerstwie przedsiębiorstwa i uczelni. Partner wiodący - firma ma zagwarantowane koszty pośrednie 7%. Z czego koszty administracji / zarządzania swojej części projektu ma pokryć uczelnia? .
Zgodnie z zapisami dokumentacji dla naboru, w przypadku projektów realizowanych w partnerstwie koszty pośrednie przysługują partnerowi wiodącemu.
Koszty pośrednie, opisane w „Załączniku nr 6 – Kwalifikowalność”, są rozliczane w projekcie w ramach kosztów poniesionych przez partnera wiodącego projektu, w związku z czym nie ma możliwości kwalifikowania przedmiotowych kosztów poniesionych przez partnera projektu (nie będącego partnerem wiodącym) w ramach kosztów bezpośrednich.
- Przygotowujemy wniosek na nabór nr FESL.01.02-IP.01-099/24. Wybrany przez nas typ projektu to: 2. Wsparcie prac B+R w przedsiębiorstwach. Z załącznika nr 6 – Kwalifikowalność wynika, że w wybranym przez nas typie projektu nie można zabudżetować zakupu aparatury/sprzętu droższego niż 10 000 zł netto i ma on być zakwalifikowany do kategorii dostawy. Czy jest to właściwa interpretacja? Czy jest jakaś inna kategoria kosztu, w której możliwy jest zakup droższych urządzeń w ramach tego typu projektu?
Tak, interpretacja jest właściwa w ramach II typu projektu - Wsparcie prac B+R w przedsiębiorstwach i jednocześnie potwierdzam, że koszty zakupu aktywów (tj. urządzeń/maszyn) nie są kwalifikowalne w ramach II typu projektów.
Wydatki dotyczące droższych urządzeń (powyżej 10 000 zł netto) w ramach tego typu projektu można kwalifikować jako:
- odpisy amortyzacyjne aparatury i sprzętu naukowo-badawczego, będących własnością beneficjenta/partnera, w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby badań przemysłowych i prac rozwojowych lub tylko prac rozwojowych. Za koszty kwalifikowalne uznaje się tylko koszty amortyzacji odpowiadające okresowi wykorzystania aparatury i sprzętu do prac B+R i stopnia (%) wykorzystania aparatury i sprzętu w Projekcie, obliczone na podstawie powszechnie przyjętych zasad rachunkowości i zgodne z obowiązującymi przepisami – kategoria kosztów: Amortyzacja (aparatury i sprzętu).
- raty kapitałowe leasingu oraz koszty wynajmu aparatury naukowo-badawczej i sprzętu w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby badań przemysłowych i prac rozwojowych lub tylko prac rozwojowych przez cały okres ich użytkowania. W przypadku środków transportu możliwość uzyskania wsparcia dotyczy jedynie sytuacji, gdy stanowią one aparaturę i sprzęt badawczy i nie będą wykorzystywane w celach innych niż służące badaniom przemysłowym i pracom rozwojowym lub tylko pracom rozwojowym (kategoria kosztów: Dostawy (inne niż środki trwałe)).
- zakup elementów służących do budowy i na stałe zainstalowanych w prototypie, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej (w przypadku, gdy te elementy nie stanowią środków trwałych Wnioskodawcy i spełniają warunki dla kategorii kosztów: Dostawy (inne niż środki trwałe)),
- inne pozostałe koszty(w przypadku, gdy te elementy nie stanowią środków trwałych Wnioskodawcy i spełniają warunki dla kategorii kosztów: Dostawy (inne niż środki trwałe)).
- Czy umowy zlecenie mieszczą się w definicji stosunku pracy?
Przez stosunek pracy należy rozumieć umowę o pracę, a umowę zlecenia zalicza się do umów cywilnoprawnych.
Podsumowując, godzinowa stawka jednostkowa, która wynosi 88,00 zł ma zastosowanie dla personelu B+R osobiście wykonującego pracę merytoryczną B+R w projekcie, zaangażowanego do projektu przez partnera wiodącego/pozostałych partnerów w następującej formie prawnej: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt menadżerski. Zaangażowanie dotyczy również osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.
- Czy stawka 88 zł dotyczy również kosztów B2B za personel badawczy (kosztów fakturowych)?
Jeśli pytanie 1 tak, to czy 88 zł jest wartością netto na fakturze?
Co w sytuacji, kiedy wiemy, że jakiś badacz np. w sferze IT nie przyjdzie pracować za 88 zł netto (będzie chciał więcej, co wynika również z raportów płacowych) - czy możemy wówczas zakwalifikować wyższą kwotę jako kwalifikowalną?
Zgodnie z Załącznikiem nr 6, pkt 2.1. Personel projektu:
Ad 1) Stawka ma zastosowanie dla personelu B+R zaangażowanego do projektu w następujących formach prawnych – umowie o pracę, umowie zlecenie, umowie o dzieło, kontrakcie menadżerskim.
Istnieje możliwość rozliczenia prac poprzez fakturę VAT, o ile osoba zaangażowana jako personel B+R (w tym osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) zostanie zatrudniona w projekcie na podstawie jednej ze wskazanych powyżej form prawnych. Proszę pamiętać, że osoba stanowiąca personel B+R zobowiązana jest do osobistego wykonania prac merytorycznych B+R, do których została zaangażowana w projekcie.
Ad 2) Stawka jednostkowa nie obejmuje podatku VAT.
Ad 3) Godzinowa stawka jednostkowa została ustalona na poziomie 88,00 zł i tylko taka kwota będzie uznana za koszt kwalifikowalny.
- Czy istnieje możliwość modyfikacji stawki ryczałtowej dla wynagrodzeń (tj. 88 zł brutto brutto)?
Czy partner niebędący liderem może otrzymać koszty pośrednie w ramach projektu?
Czy VAT jest niekwalifikowalny w projekcie także dla partnera będącego organizacją badawczą i upowszechniającą wiedzę?
Przyjęta stawka jest stała i nie ma możliwości jej rozróżniania np. z tytułu stanowiska.
Istnieje możliwość wynagrodzenia pracownika wyższą stawką, natomiast w takim przypadku Wnioskodawca jest zobowiązany do pokrycia różnicy z własnych środków, a w ramach kosztu kwalifikowalnego może wskazać wyłącznie stawkę 88,00 zł brutto brutto.
Zgodnie z dokumentacją dla naboru: „(…) w ramach II typu projektu o koszty pośrednie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa samodzielnie, a w przypadku projektów realizowanych w partnerstwie przysługują one partnerowi wiodącemu.”
Podatek VAT jest kosztem niekwalifikowalnym zarówno dla partnera wiodącego jak i dla organizacji prowadzącej badania i upowszechniającej wiedzę.
- W ramach projektu można ponosić nakłady na Usługi zewnętrzne:
- a) koszty badań wykonanych na podstawie umowy na warunkach pełnej konkurencji oraz koszty doradztwa i równorzędnych usług,
Czy od tych kosztów można naliczyć koszty pośrednie 7%?
Czy jeśli te usługi doradcze mają polegać na zaprojektowaniu konstrukcji prototypu to powinny być włączone w kategorię jak niżej czy też dotyczy ona jedynie fizycznych elementów?
- d) zakup elementów służących do budowy i na stałe zainstalowanych w prototypie, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej,
W odpowiedzi na pytania informuję:
Koszty pośrednie wyliczają się automatycznie tj. automatycznie wylicza się wartość wydatków kwalifikowalnych stanowiących 7% od wszystkich wydatków bezpośrednich ponoszonych w ramach projektu (czyli również od kategorii kosztu Usługi zewnętrzne).
Wnioskodawca natomiast samodzielnie określa wartość dofinansowania dla kosztów pośrednich (zgodnie z dopuszczalnym limitem wynikającym z rozporządzenia oraz z dostępnym limitem w ramach jednego przedsiębiorstwa).
Należy pamiętać, że kwalifikowalne jest jedynie nabycie usług doradczych i usług równorzędnych do doradztwa wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby badań przemysłowych i prac rozwojowych lub tylko prac rozwojowych, czyli usługi doradcze niemające charakteru ciągłego ani okresowego, które nie są związane ze zwykłymi kosztami operacyjnymi przedsiębiorstwa. Usługi takie jak: rutynowe usługi doradztwa podatkowego, regularne usługi prawnicze lub reklama –kwalifikowalne są w ramach kosztów pośrednich.
W przypadku, gdy usługa doradcza polegać będzie na zaprojektowaniu konstrukcji prototypu – wówczas właściwą kategorią kosztu dla takiego wydatku będą właśnie „Usługi zewnętrzne”.
Jeżeli chodzi o zakup elementów służących do budowy i na stałe zainstalowanych w prototypie, instalacji pilotażowej lub demonstracyjnej – podkategoria ta dotyczy „elementów materialnych”, które służą do budowy prototypu i wówczas – w przypadku takich wydatków należy wybrać kategorię kosztu „Dostawy (inne niż środki trwałe)”.
- Pytanie skierowane jest odnośnie personelu projektu w ramach II typu projektów. W załączniku nr 6 do RWP dotyczącym kwalifikowalności wydatków, w zakresie Personelu projektu wymieniono następujące formy zatrudnienia: umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, inne.
Jeśli chcielibyśmy nawiązać współpracę w ramach umowy B2B - czy wówczas taka współpraca kwalifikuje się a jako kategoria "inne" w personelu projektu i podlega stawce jednostkowej 88,00 zł za godzinę (netto?), czy pozyskane usługi w ramach działalności B2B kwalifikowane będzie jako Usługi zewnętrzne - koszty badań wykonanych na podstawie umowy na warunkach pełnej konkurencji, z wyłączeniem umów cywilnoprawnych (jako usługa związana z realizacją badań, pozyskana zgodnie z wytycznymi kwalifikowalności w zależności od wartości itp. z udziałem postepowania na Bazie Konkurencyjności)?
Przez personel projektu rozumiemy personel B+R zaangażowany osobiście do projektu na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło lub w ramach kontraktu menadżerskiego.
W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, może ona stanowić personel projektu, wyłącznie w sytuacji, gdy zostanie zaangażowana do projektu na podstawie jednej ze wskazanych powyżej form i osobiście wykonuje pracę merytoryczną B+R w projekcie. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy to wnioskodawcą jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, wówczas jego zaangażowanie w projekcie również może zostać uznane za koszt kwalifikowalny w ramach kosztu personel projektu. Jeśli zaangażowanie w ramach prac B+R będzie dotyczyło osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, lecz nie będzie rozliczne w oparciu o w wskazane umowy lub zaangażowanie będzie się opierało o umowy B2B wówczas, nie ma możliwości rozliczenia tych wydatków w ramach personelu projektu i można je kwalifikować wyłącznie w ramach kategorii usługi zewnętrzne.
- Partnerem wiodący w projekcie jest MŚP, przedsiębiorstwo i korzysta ze stawki dofinansowania 60%, realizuje w projekcie jedynie eksperymentalne prace rozwojowe z premią. Partnerem jest jednostka badawcza korzystająca ze stawki dofinansowania do swoich kosztów badań przemysłowych równej 100% kosztów brutto. W pozycji E.2.4 koszty pośrednie w generatorze zostały wyliczone jako niżej na zrzucie z ekranu, według stawki 7% od kosztów kwalifikowalnych projektu. Koszty pośrednie tak wyliczone wynoszą 244 437,20 zł.
Pytanie:
Jak obliczyć kwotę "Dofinansowanie" do kosztów pośrednich projektu? Jak się wydaje, należy przemnożyć kwotę 244 437,20 zł przez 60% (tyle ma dofinansowania partner wiodący czyli wnioskodawca do jego kosztów). Jednak czy jest to metoda właściwa? W dokumentacji konkursu nie odnajduję odpowiedzi na to pytanie.
W odpowiedzi na wątpliwości wyjaśniam, że w przypadku opisanym w zapytaniu maksymalny poziom dofinansowania dla kosztów pośrednich dla Wnioskodawcy to 60%. W związku z powyższym proszę o wyliczenie poziomu dofinansowania w następujący sposób:
244 437,20 zł (wartość 7% kwalifikowalnych kosztów bezpośrednich) x 60% (maksymalne możliwe dofinansowanie dla kosztów pośrednich)
Jednocześnie informuję, że Wnioskodawca ma możliwość wykazania mniejszej wartości dofinansowania dla kosztów pośrednich, która uwzględniałaby mniejszy posiadany limit pomocy de minimis dla jednego przedsiębiorstwa.
- Projekt partnerski firmy i uczelni. Czy wytyczne wykluczają sytuację w której pracownik uczelni będzie zatrudniony w firmie? Pracownik ten w ramach projektu będzie wykonywał zadania po stronie przedsiębiorstwa (nie będzie brał udziału w projekcie po stronie uczelni)
czy pracownik uczelni (etat dydaktyczny) w projekcie może wziąć udział w oparciu o umowę cywilno - prawną (umowa o dzieło?). Dzieło ma polegać na opracowaniu koncepcji instalacji pilotażowej.
Czy koszt umowy o dzieło wpisuje się w koszt personelu czy też usług zewnętrznych?
Istnieje możliwość zatrudnienia w ramach personelu projektu rozliczanego metodą uproszczoną (gsj) osoby będącej jednocześnie pracownikiem uczelni będącej partnerem w projekcie.
Zgodnie z Kwalifikowalnością dla Naboru nr FESL-01.02.IP.01-099/24 koszty personelu zaangażowanego do projektu można rozliczać w formie umowy o dzieło .Istotnym jest, aby pracownik wykonywał osobiście daną pracę B+R
Koszt umowy o dzieło w przypadku osoby realizującej osobiście prace wpisuje się w koszt personelu projektu. Taki wówczas koszt jest rozliczany w oparciu o uproszczoną metodę (godzinowa stawka jednostkowa). Istnieje także możliwość zawarcia umowy o dzieło w ramach podzlecenia i wówczas wymagana jest polityka konkurencyjności.
- Czy jeżeli planujemy w ramach projektu zakup oprogramowania poniżej 10 tys. zł które będzie używane w całym okresie realizacji projektu to czy powinniśmy je amortyzować czy możemy go nie amortyzować i pokazać we wniosku jako kategoria "aparatura i sprzęt" ?
Czy kwalifikowana jest amortyzacja podatkowa czy bilansowa ?
W odpowiedzi na zapytanie informuję, że zgodnie z Kwalifikowalnością dla naboru numer FESL-01.02.IP.01-099/24 wydatkami kwalifikowalnymi są wydatki niezbędne do prawidłowej realizacji badań przemysłowych i prac rozwojowych lub tylko prac rozwojowych i są bezpośrednio wykorzystywane do przeprowadzenia tych prac - koszty amortyzacji, wynajmu, raty kapitałowe leasingu (operacyjnego i finansowego) wartości niematerialnej i prawnej, wiec tym samy nie mogą Państwo pokazać we wniosku wartości niematerialnej i prawnej w ramach kategorii "aparatura i sprzęt".
Proszę pamiętać, że kwalifikowalna jest amortyzacja podatkowa.
- Czy zaangażowanie etatowych pracowników uczelni można w projekcie rozliczać w oparciu o dodatek do wynagrodzenia? Czy jest jakiś limit dodatku do wynagrodzenia który można rozliczyć w projekcie?
Warunki kwalifikowalności dla stosowania godzinowej stawki jednostkowej dla kosztów wynagrodzeń:
zatrudnienie nowych osób na potrzeby realizacji projektu (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt menadżerski) lub zmiana zakresu czynności wcześniej zatrudnionych pracowników, przy zachowaniu obowiązujących przepisów prawa na potrzeby realizacji prac B+R,
stawka godzinowa rozliczana jest tylko i wyłącznie w zakresie godzin przepracowanych na realizację obowiązków merytorycznych personelu B+R bezpośrednio w ramach projektu i zgodnie z zapisami w zatwierdzonych wnioskach o dofinansowanie. Do stawki godzinowej nie wlicza się godzin niedotyczących realizowanego projektu, w szczególności dotyczących innego projektu czy działania personelu, prac administracyjnych czy zarządczych,
dotyczy tylko i wyłącznie faktycznie przepracowanych godzin zegarowych (60 minut). We wniosku o dofinansowanie nie można planować, a następnie we wnioskach o płatność nie można rozliczyć np. połowy stawki,
stawka godzinowa nie jest kwalifikowalna za czas urlopu wypoczynkowego, czas niezdolności do pracy wskutek choroby i czas innych nieobecności wynikających m.in. z urlopu bezpłatnego, rodzicielskiego, czy macierzyńskiego,
rozliczana liczba faktycznie przepracowanych godzin danej osoby nie może przekraczać 1 720 godzin w ciągu roku, co oznacza, że 1 720 stanowi maksymalną liczbę godzin, jaką można zadeklarować w odniesieniu do pracy danej osoby w trakcie roku kalendarzowego,
łączna liczba faktycznie przepracowanych godzin personelu B+R w ramach projektu nie może być większa, niż limit liczby godzin wskazany w zatwierdzonym wniosku o dofinansowanie
personel B+R należy ująć we wniosku o dofinansowanie poprzez konkretne wskazanie opisu stanowisk i wymagań w zakresie doświadczenia, kompetencji i kwalifikacji, planowanej łącznej liczby pełnych godzin do przepracowania przez personel B+R w ramach projektu, a także zakładanych efektów prac,
- pozostałe zasady kwalifikowalności określają wytyczne.
Ponadto informuje, że zgodnie z zapisami Umowy o dofinansowanie Paragraf 7 Rozliczenie:
- Warunkiem rozliczenia wydatków lub przekazania Beneficjentowi środków dofinansowania jest:
1) złożenie przez Beneficjenta do IP FE SL - ŚCP – w sposób wskazany w paragrafie 16, ustęp 2, punkt 2 – poprawnego, kompletnego i spełniającego wymogi formalne, merytoryczne i rachunkowe wniosku o płatność/rozliczającego zaliczkę wraz z poniżej wskazanymi dokumentami sporządzonymi oraz dostarczonymi w sposób i w formie wskazanych w Instrukcji wypełniania wniosku o płatność obowiązującej na dzień złożenia wniosku. Dokumenty niezbędne do rozliczenia Projektu stanowią:
w przypadku wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy – karty czasu pracy pracowników sporządzone zgodnie ze wzorem opublikowanym na stronie Instytucji dla pracowników zatrudnionych w formie umowy o pracę.
W związku z czym Wnioskodawca może rozliczyć koszty wynagrodzeń zgodnie z powyższymi zapisami/stawkami.
- Proszę o informację, czy w ramach 2 typu projektów możemy rozliczyć w kategorii kosztów - PERSONEL projektu w ramach prac B+R Kierownika B+R? Nadmieniam, że Kierownik B+R będzie uczestniczył w pracach badawczych?
Kolejne pytanie dotyczy wynajmu hali, czy możemy ująć ten koszt w ramach wydatków kwalifikowalnych? W hali będą prowadzone badania w warunkach rzeczywistych.
Czy możemy również ująć koszt transportu instalacji prototypowej z miejsca jej wykonania do hali na badania w warunkach rzeczywistych?
W odpowiedzi na pytania informuję:
- Zgodnie z Kwalifikowalnością wydatków: „Stawki jednostkowej nie można stosować dla:
- personelu administracyjnego,
- personelu zarządzającego, oznacza to, że niekwalifikowalne są koszty:
- pracy członków zarządu oraz prokurentów - dotyczy spółek prawa handlowego, chyba że oprócz sprawowania funkcji zarządczych wykonują również prace B+R,
- pracy wspólników spółek cywilnych lub koszty prac osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy nie pobierają za wykonaną pracę wynagrodzenia.
Jeżeli więc Kierownik B+R będzie uczestniczył w pracach B+R – wówczas może być kwalifikowalny ale tylko w zakresie prowadzonych przez niego prac B+R (pozostałe czynności kwalifikowalne są w ramach kosztów pośrednich).
Przypominam, że koszty wynagrodzeń personelu projektu są rozliczane za pomocą uproszczonej metody rozliczania wydatków tj. godzinową stawką jednostkową i wynosi ona 88,00 zł. Koszty kwalifikowalne obejmują wszystkie kwalifikowalne składniki wynagrodzenia brutto brutto wskazane w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027. Stawka jednostkowa nie obejmuje podatku VAT.
Stawka ma zastosowanie dla personelu B+R zaangażowanego do projektu przez partnera wiodącego/pozostałych partnerów w następującej formie prawnej: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt menadżerski (zaangażowanie dotyczy również osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą).
Do kosztów pośrednich natomiast zalicza się:
- koszty koordynatora lub kierownika projektu oraz innego personelu bezpośrednio zaangażowanego w przygotowanie, zarządzanie i nadzór, rozliczanie, monitorowanie projektu lub prowadzenie innych działań administracyjnych w projekcie, w tym w szczególności koszty wynagrodzenia tych osób (na przykład koordynatora, kierownika projektu, inspektora nadzoru inwestorskiego, inżyniera kontraktu, inwestora zastępczego), ich delegacji służbowych i szkoleń i/ lub koszty zlecania usług w tym zakresie. Oznacza to, że koszty kierownika projektu ale dotyczące jego funkcji zarządczych – należy przypisać do kosztów pośrednich.
- Tak - w ramach kategorii kosztu „Usługi zewnętrzne” kwalifikowalne są koszty wynajmu/dzierżawy powierzchni laboratoryjnej wykorzystywanej do prac B+R. Pamiętać należy, że kwalifikowalna jest ta część kwoty wynajmu/dzierżawy, która odpowiada proporcji wykorzystania nieruchomości w związku z realizacją badań przemysłowych i prac rozwojowych lub tylko prac rozwojowych bez uwzględniania części wspólnej.
- Tak – takie wydatki możliwe są w ramach kategorii „Dostawy (inne niż środki trwałe)”, w ramach podkategorii: inne pozostałe koszty, w której kwalifikowalne są wydatki:
- niezwiązane z nabyciem aktywów oraz
- bezpośrednio związane z pracami przemysłowymi lub rozwojowymi lub wyłącznie pracami rozwojowymi oraz
- niewpisujące się w inne kategorie kosztów.
- Proszę o informację czy w ramach realizacji projektu typu II koszty personelu można rozliczać wyłącznie przy pomocy uproszczonej metody rozliczania wydatków tj. godzinową stawką jednostkową, czy jednak jest to decyzja Wnioskodawcy (tj. przejście na wydatki rzeczywiście ponoszone) ? W szczególności w ujęciu zapisów dokumentu - Zasady stosowania uproszczonych metod rozliczania wydatków stosowanych w programie Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027 tj. VI pkt. 4
Obowiązkowe stosowanie uproszczonych form kosztów wynika z zapisów art. 53ust. 2 rozporządzenia ogólnego i dotyczy projektów finansowanych ze środków EFRR, EFS+, FST, FAMI, FBW oraz IZGW, dla których całkowity koszt operacji nie przekracza 200 tys. EUR,
Jeśli jest wybór to czy każdy z partnerów w ramach projektu może wybrać inną metodę tj. jeden metodą ryczałtową a drugi po kosztach rzeczywistych ?
Odpowiadając na zapytanie informuję, że w ramach II typu projektu koszty wynagrodzeń personelu rozliczane są wyłącznie za pomocą uproszczonej metody rozliczania wydatków tj. godzinową stawką jednostkową wynoszącą 88.00 zł ( Koszty kwalifikowalne obejmują wszystkie kwalifikowalne składniki wynagrodzenia brutto brutto wskazane w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027. Stawka jednostkowa nie obejmuje podatku VAT). Nie ma możliwości wyboru innej metody.
- Proszę o informację na temat potencjalnych zmian w katalogu kosztów kwalifikowanych dotyczących budowy linii pilotażowych w związku z decyzją/wyrokiem Europejskiego Trybunały Obrachunkowego, na który powołuje się Narodowe Centrum Badań i Rozwoju: https://www.gov.pl/web/ncbr/linie-pilotazowe-w-sciezce-smart-programu-feng2
- Czy w obecnie aktywnym konkursie - FESL.01.02-IP.01-099/24 planują Państwo takie zmiany?
- Jeśli tak, to czy planują Państwo zmiany w dokumentacji konkursowej?
- Jeśli nie, to czy możemy spodziewać się takich rekomendacji/zaleceń na etapie oceny formalnej lub merytorycznej projektu?
Odpowiadając na pytanie informuję, że na ten moment zgodnie z załącznikiem nr 6 do Regulaminu pn. Kwalifikowalność wydatków, nabycie elementów na trwale zainstalowanych w prototypie uwzględniono w kategorii dostawy (inne niż środki trwałe). Zatem do wsparcia nie będą - w ramach elementów na trwale zainstalowanych w prototypie, kwalifikowały się środki trwałe.
- Czy osoby zatrudnione w firmie na umowie zlecenie można zatrudnić w projekcie na umowie zlecenie bez robienia przetargu/ rozeznania rynkowego itp.? Czy tylko osoby na umowach o pracę można zaangażować do projektu bez dodatkowych formalności?
Odpowiadając na pytanie pierwsze informuję, że zgodnie z założeniami kwalifikowalności istnieją 2 możliwości:
- albo rozliczenia takiej osoby w ramach kosztów personelu projektu, w sposób uproszczony, w oparciu o godzinową stawkę jednostkową. Wówczas muszą być zachowane wszystkie warunki wskazane w dokumencie Kwalifikowalność, w szczególności, że praca musi zostać wykonywana osobiście przez osobę, z którą jest zawierana umowa zlecenie. Wówczas nie jest wymagana procedura uwzględniająca dochowanie wymogów wynikających z zasady konkurencyjności.
- albo w ramach usług zewnętrznych na warunkach pełnej konkurencji.
- Proszę o informację w jakiej kategorii wydatków: personel projektu czy usługi zewnętrzne należy wykazać wynagrodzenie informatyków/ projektantów (osoby te będą wykonywać prace B+R w ramach projektu) prowadzących jednoosobowe dz. gospodarcze i którzy rozliczają się obecnie z Wnioskodawcą na zasadzie B2B. W projekcie również chcemy pozostać przy rozliczaniu B2B.
Biorąc pod uwagę zapisy zał. Nr 6 do regulaminu konkursu – kwalifikowalność czy w ramach kategorii personel projektu można wykazać osobę zaangażowaną do prac B+R na podstawie umowy zlecenia (która nie jest pracownikiem Wnioskodawcy)? W przypadku wykazania takiej osoby we wniosku należy mieć podpisaną warunkową umowę współpracy? Czy taką osobę należy wybrać na bazie konkurencyjności?
Ad. 1 Odpowiedź: o zakwalifikowaniu osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą do kosztów personelu lub do usług zewnętrznych decyduje kilka przesłanek, które zostały wskazane w doprecyzowanym dokumencie pn. Kwalifikowalność, stanowiącym załącznik do Regulaminu wyboru projektów. Zgodnie z nim osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą może zostać uznana za personel projektu m.in. w sytuacji gdy będzie wykonywała pracę osobiście. Zatem zachęcam do zapoznania się z warunkami wskazami w aktualnym dokumencie pn. Kwalifikowalność w celu podjęcia decyzji adekwatnego ostatecznego zakwalifikowania wydatku do danej kategorii.
Ad 2 Istnieje możliwość kwalifikowania w ramach kategorii personel projektu osoby zaangażowanej do projektu w ramach umowy zlecenie. W ramach naboru nie przewidziano obowiązku zawierania warunkowych umów współpracy oraz wyboru personelu poprzez bazę konkurencyjności. Koszty personelu rozliczane będą metodą uproszczoną – godzinową stawką jednostkową, stąd zasada konkurencyjności nie obowiązuje.
- Czy w ramach projektu można zaangażować wspólników spółki cywilnej (tytuły naukowe i wykształcenie kierunkowe zbieżne z projektem)? Jakie są wymogi zapewnienia kwalifikowalności takich kosztów?
W przypadku, gdy wspólnicy spółki cywilnej będą personelem zarządzającym/administracyjnym którzy nie pobierają za wykonaną pracę wynagrodzenia, (niezależnie od wykształcenia lub tytułów naukowych) koszty te są kwalifikowalne w ramach „kosztów pośrednich”.
Natomiast w przypadku, gdy wspólnicy spółki cywilnej spełnią warunki wskazane dla personelu projektu osobiście wykonującego pracę merytoryczną B+R w projekcie, zaangażowanego do projektu przez partnera wiodącego/pozostałych partnerów w następującej formie prawnej: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt menadżerski, koszty te mogą być kwalifikowalne w ramach „personelu projektu” i wtedy rozliczane są godzinową stawką jednostkową w wysokości 88 zł. Należy także pamiętać o pozostałych warunkach do spełnienia w przypadku tej kategorii wydatków.
Powyższej stawki jednostkowej nie należy także stosować do personelu wykonującego prace związane z uzyskaniem dofinansowania, takich jak opracowanie i wypełnienie formularzy wniosków o dofinansowanie, wniosków o płatność oraz pozostałych ustandaryzowanych formularzy, prowadzenia korespondencji z IP FE SL, wprowadzania danych do systemów informatycznych, a także pozostałych zadań obsługowych związanych z zarządzaniem i rozliczaniem projektu. Koszty tych osób (koszty koordynatora projektu, personelu zaangażowanego w zarządzanie, rozliczania, monitorowanie projektu lub prowadzenie innych działań administracyjnych w projekcie) stanowią w całości wydatek kwalifikowalny w kategorii „Koszty pośrednie”.
- Czy można amortyzować WNIP i czy można je amortyzować jednorazowo?
W ramach II typu projektu koszt amortyzacji WNiP jest możliwy wyłącznie w ramach kategorii wydatku Dostawy (inne niż środki trwałe) pod warunkiem, że jest to wydatek niezbędny do prawidłowej realizacji badań przemysłowych i prac rozwojowych lub tylko prac rozwojowych i jest bezpośrednio wykorzystywany do przeprowadzenia tych prac.
Amortyzacja jednorazowa stanowi zawsze w ramach II typu projektu koszt niekwalifikowalny projektu.
W ramach I typu projektu nie przewidziano wydatków kwalifikowalnych związanych z amortyzacją.
Powyższe wynika z załącznika nr 6 - Kwalifikowalność znajdującego się pod ogłoszeniem o naborze.
- Planujemy złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach naboru 1.2 na projekt zakładający przeprowadzenie badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych w zakresie opracowania nowej, innowacyjnej procedury medycznej. W związku z tym mam pytanie odnośnie planowanej struktury kosztów w niniejszym projekcie. Jak rozumiem wszelkie koszty personelu B+R mogą być rozliczane wyłącznie jako stawka jednostkowa 88,00 zł brutto brutto za godzinę. Jednakże pytanie dotyczy przede wszystkim tzw. personelu pomocniczego. Nasz plan badań zakłada wykonanie badań laboratoryjnych dla pacjentów celem oszacowania stanu zdrowia wejściowego i stanu zdrowia docelowego grupy właściwej i grupy kontrolnej. Niemniej jednak wykonanie ww. obejmuje - poza samym kosztem procedury - również obsługę personelu medycznego na miejscu w Placówce, tj. choćby wynagrodzenie pielęgniarki, która musi ten materiał biologiczny pobrać od pacjenta, a także odpowiednio zabezpieczyć przed wysłaniem go do laboratorium. W związku z tym pytanie dotyczy możliwości zaplanowania wynagrodzenia pielęgniarki w tym aspekcie, czy może być to uwzględnione jako personel pomocniczy w badaniach, czy jako usługa zlecona.
Zgodnie z kwalifikowalnością dla Naboru nr FESL-01.02.IP.01-099/24 jednym z warunków dla stosowania godzinowej stawki jednostkowej dla kosztów wynagrodzeń pozostaje zatrudnienie nowych osób na potrzeby realizacji projektu (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt menadżerski - umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt menadżerski) lub zmiana zakresu czynności wcześniej zatrudnionych pracowników, przy zachowaniu obowiązujących przepisów prawa na potrzeby realizacji prac B+R.
Zatem do wsparcia mogą kwalifikować się również osoby wchodzące w skład personelu pomocniczego przy spełnieniu pozostałych warunków wskazanych w kwalifikowalności.
- Czy do kosztów kwalifikowalnych w ramach drugiego typu naboru możemy zaliczyć amortyzacje, leasing lub najem samochodów elektrycznych (przeznaczymy je do badań wydajności akumulatorów)?
- Czy w ramach drugiego typu projektu istnieje możliwość kwalifikowania zakupu pojazdów elektrycznych, które będą przeznaczone do badań (np. rower elektryczny, motocykl elektryczny, hulajnoga, deskorolka)?
Ad.1 Zgodnie z kwalifikowalnością (załącznik nr 6 do regulaminu) w ramach kategorii Amortyzacja (aparatury i sprzętu) w przypadku środków transportu możliwość uzyskania wsparcia dotyczy jedynie sytuacji, gdy stanowią one aparaturę i sprzęt badawczy i nie będą wykorzystywane w celach innych niż służące badaniom przemysłowym i pracom rozwojowym lub tylko pracom rozwojowym. Proszę mieć na uwadze, że na etapie rozliczania projektu to po stronie Beneficjenta leży prawidłowe udokumentowanie sposobu wykorzystania, że środki te (samochody elektryczne) wykorzystywane są wyłącznie do badań w ramach projektu.
Ad.2 W drugim typie zakupy możliwe są w ramach kategorii dostawy inne niż środki trwałe jednakże w przypadku zakupu pojazdów elektrycznych, które będą przeznaczone do badań (np. rower elektryczny, motocykl elektryczny, hulajnoga, deskorolka) należy mieć na uwadze, że zakupiona aparatura i sprzętu laboratoryjny nie może stanowić środków trwałych zgodnie z definicją wynikającą z ustawy o rachunkowości, ponadto zakup aparatury i sprzętu ograniczony jest m.in. do wartość 10 tys. W takim przypadku proszę o analizę jaka jest wartość netto planowanych do zakupu wskazanych elementów i zweryfikowanie czy spełniają one warunki kwalifikowalności wskazane w załączniku nr 6 do regulaminu.
- Jak będzie rozliczany personel na B2B. Czy będzie potrzebne zapytanie ofertowe?
Jeżeli do projektu przez partnera wiodącego/pozostałych partnerów zostaną zaangażowane osoby fizyczne lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i będą one osobiście wykonywały pracę merytoryczną B+R w projekcie, w następującej formie prawnej: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt menadżerski, koszty ich wynagrodzeń są rozliczane w kategorii wydatków „personel projektu” za pomocą uproszczonej metody rozliczania wydatków tj. godzinowej stawki jednostkowej. Zgodnie z sekcją 3.2.1 Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027, dla wydatków rozliczanych za pomocą metod uproszczonych nie ma konieczności stosowania zasady konkurencyjności.
Natomiast, gdy nie ma osobistego świadczenia pracy lub realizacja wydatku następuje w oparciu o inną umowę, aniżeli umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt menadżerski, wydatki należy zakwalifikować w ramach kategorii wydatków „Usługi zewnętrzne”. W przypadku, gdy wartość wydatku przekracza 50 tysięcy, wówczas jego realizacja musi nastąpić zgodnie z zasadą konkurencyjności.
- Proszę o informację, czy w związku z tym, że możliwe jest zatrudnienie personelu na zasadzie B2B i musimy pamiętać o spełnieniu warunków kwalifikowalności dla stosowania godzinowej stawki jednostkowej dla kosztów wynagrodzeń, to czy w tym wypadku pomijamy zasadę konkurencyjności? W jaki sposób możemy te osoby zaangażować
Przez personel projektu rozumiemy personel B+R zaangażowany do projektu na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, umowy o dzieło lub w ramach kontraktu menadżerskiego.
W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, może ona stanowić personel projektu, wyłącznie w sytuacji, gdy zostanie zatrudniona do projektu na podstawie jednej ze wskazanych powyżej form. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy to wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, wówczas jego zaangażowanie w projekcie również może zostać uznane za koszt kwalifikowalny w ramach kosztu personel projektu. Jeśli zaangażowanie w ramach prac B+R będzie dotyczyło osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, lecz nie będzie rozliczne w oparciu w wskazane umowy lub zaangażowanie będzie się opierało o umowy B2B wówczas, nie ma możliwości rozliczenia tych wydatków w ramach personelu projektu i można je kwalifikować wyłącznie w ramach kategorii usługi zewnętrzne.
- Wzór umowy o dofinansowanie dla działania 1.2 wskazuje, iż dla rozliczenia kosztów wynagrodzeń obowiązuje m.in. karta czasu pracy - dla umów o pracę (par. 7 pkt 2f):
"w przypadku wynagrodzeń wraz z pozapłacowymi kosztami pracy – karty czasu pracy pracowników sporządzone zgodnie ze wzorem opublikowanym na stronie Instytucji dla pracowników zatrudnionych w formie umowy o pracę"
Jakie dokumenty będą potrzebne dla rozliczenia wynagrodzeń z tytułu umowy - zlecenia?
- Dodatkowo jeszcze proszę o odpowiedź na pytanie, czy dla typu projektu II, w ramach personelu projektu (punkt 2.1 Załącznika nr 6 do Regulaminu wyboru projektów) można kwalifikować wynagrodzenie zarówno z tytułu umowy o pracę jak i umowy zlecenia? Pomimo tego że w omawianym dokumencie wprost zostało to określone, to jednak umowa o dofinansowanie definiuje "personel projektu" jako "osoby zaangażowane do realizacji zadań lub czynności w ramach Projektu na podstawie stosunku pracy". Czy umowa - zlecenie wpisuje się w definicję "stosunku pracy"?
Ad.1
Zgodnie z Załącznikiem nr 6 - Kwalifikowalność:
Koszty wynagrodzeń takiego personelu są rozliczane za pomocą uproszczonej metody rozliczania wydatków tj. godzinową stawką jednostkową i wynosi ona 88,00 zł. Koszty kwalifikowalne obejmują wszystkie kwalifikowalne składniki wynagrodzenia brutto brutto wskazane w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027. Stawka jednostkowa nie obejmuje podatku VAT.
Stawka ma zastosowanie dla personelu B+R:
- osobiście wykonującego pracę merytoryczną B+R w projekcie, zaangażowanego do projektu przez partnera wiodącego/pozostałych partnerów w następującej formie prawnej: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt menadżerski."
Zatem w ramach kosztów personelu kwalifikować można koszty umowy zlecenia przy zachowaniu wszystkich warunków wskazanych w Kwalifikowalności.
Ad.2
Zgodnie z Załącznikiem nr 6 - Kwalifikowalność:
Koszty wynagrodzeń takiego personelu są rozliczane za pomocą uproszczonej metody rozliczania wydatków tj. godzinową stawką jednostkową i wynosi ona 88,00 zł. Koszty kwalifikowalne obejmują wszystkie kwalifikowalne składniki wynagrodzenia brutto brutto wskazane w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027. Stawka jednostkowa nie obejmuje podatku VAT.
Stawka ma zastosowanie dla personelu B+R:
- osobiście wykonującego pracę merytoryczną B+R w projekcie, zaangażowanego do projektu przez partnera wiodącego/pozostałych partnerów w następującej formie prawnej: umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło, kontrakt menadżerski.
W uzasadnionych przypadkach IP może weryfikować dokumenty potwierdzające zaangażowanie personelu B+R, w tym umowy o pracę i zakresy obowiązków lub inne umowy, będące podstawą zaangażowania danej osoby oraz dokumenty księgowe, w tym listy płac i wyciągi bankowe potwierdzające poniesienie wydatków, przy czym dokumenty te nie będą służyły udowodnieniu wartości poniesionego wydatku, lecz będą stanowić dowód, że wykonanie zadań przez personel B+R faktycznie miało miejsce.
Zgodnie z powyższą treścią do rozliczenia umowy - zlecenie, podstawowym dokumentem będzie karta czasu pracy.
W przypadku jednak, kiedy w ramach kategorii wydatków „Usługi zewnętrzne” wydatek realizowany jest na warunkach pełnej konkurencji przez osobę fizyczną w oparciu o umowę cywilnoprawną, w tym umowę zlecenie, w celu rozliczenia takiego wydatku dostarczyć m.in. dokumenty wskazane w pkt „3.1.7. Koszty badań wykonanych na podstawie umowy na warunkach pełnej konkurencji oraz koszty doradztwa i równorzędnych usług” Instrukcji wypełniania „Wniosku o płatność” w ramach FE SL na lata 2021-2027 - Część pierwsza dostępnej na stronie internetowej Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości: https://funduszeue.scp-slask.pl/czytaj/wnp_2021.
PARTNERSTWO
- W dokumentacji konkursowej określono:
- partnerstwa przedsiębiorstwa i jednostek naukowych, partnerstwa przedsiębiorstwa i uczelni, partnerstwa przedsiębiorstwa i instytutów badawczych (Jednostki naukowe, uczelnie i instytuty badawcze muszą stanowić organizację badawczą i upowszechniającą wiedzę zgodnie z definicją wskazaną w art. 2 pkt 83 Rozporządzenia 651/2014) pod warunkiem, iż partnerem wiodącym będzie pozostawało przedsiębiorstwo posiadające wpis do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz posiadające siedzibę lub oddział na terenie województwa śląskiego. Czy to oznacza, że jednostka naukowa - uczelnia może być spoza województwa śląskiego?
Informuję, iż partnerem w ramach typu II może być jednostka naukowa spoza terytorium województwa śląskiego. Należy pamiętać, iż w ramach II typu projektu nie ma możliwości, aby partnerem (poza partnerem wiodącym) pozostawało przedsiębiorstwo. Może nim pozostawać wyłącznie organizacja prowadząca badania i upowszechniająca wiedzę.
- Czy w projekcie realizowanym w ramach Działania 1.2 FESL (typ 2 projektu) może występować Partner zagraniczny (z terytorium UE), który będzie ponosił wydatki związane z projektem poza granicami Polski oraz czy może on partycypować w wydatkach kwalifikowalnych projektu na zasadzie analogicznej do Partnerów krajowych?
Dopuszczalne jest, aby w projekcie występował partner zagraniczny, który będzie ponosić wydatki związane z realizacją prac B+R, o ile spełni wymogi określone w dokumentacji dla naboru.
Przypominam, iż zgodnie z zapisami regulaminu wyboru projektów dla naboru nr FESL.01.02-IP.01-099/24 „W skład partnerstwa mogą wejść nie więcej niż 3 podmioty, a partnerem wiodącym musi być przedsiębiorstwo posiadające siedzibę lub oddział w województwie śląskim. Każdy partner jest zobligowany do uczestnictwa zgodnego z definicją efektywnej współpracy, co oznacza, że każdy członek partnerstwa zobowiązany jest wnieść do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne bądź finansowe na warunkach określonych w umowie o realizacji projektu partnerskiego”, dodatkowo wybór partnerów powinien być zgodny z zapisami zamieszczonymi w art. 39 ustawy wdrożeniowej. Tak więc nie ma różnicy między partnerem krajowym a zagranicznym.
Proszę mieć na względzie, że w przypadku, gdy planowane przedsięwzięcie lub jego część będzie realizowane poza terytorium województwa śląskiego, za miejsce realizacji projektu uznaje się zakład lub oddział Wnioskodawcy/Partnera wiodącego, która/y musi znajdować się w województwie śląskim.
- Czy partnerem projektu może być jednostka naukowa spoza województwa śląskiego? Lider jest z województwa śląskiego i sam projekt będzie realizowany na terenie tego województwa, ale niektóre prace projektowe będą realizowane w innym województwie np. prace analityczne i testowe.
Jednostka naukowa, będąca członkiem partnerstwa, nie musi mieć siedziby na terenie Województwa Śląskiego. Partnerem może pozostawać podmiot spoza regionu.
Proszę jednak pamiętać, że miejsce realizacji projektu złożonego projektu musi być zlokalizowane na terenie województwa śląskiego. W przypadku, gdy planowane przedsięwzięcie lub jego część będzie realizowane poza terytorium województwa śląskiego, za miejsce realizacji projektu uznaje się zakład lub oddział Wnioskodawcy/Partnera wiodącego, która/y musi znajdować się w województwie śląskim.
- Opisana przez Państwa idea partnerstwa przypomina ideę konsorcjum, z Partnerem wiodącym jako liderem. Czy dobrze rozumiem?
Partnerstwo, o którym mowa w ustawie wdrożeniowej, wystąpi, gdy jednostki zawiązujące współpracę nie zdecydują się na utworzenie odrębnego bytu lub nie będą miały takiej możliwości. W takiej sytuacji, jako beneficjent wskazany będzie partner wiodący, a jednocześnie projekt oznaczony będzie jako projekt partnerski.
Projekt partnerski jest realizowany przez co najmniej dwa odrębne podmioty, co oznacza, że nie można uznać za projekt partnerski projektu realizowanego przez jeden byt uprzednio utworzony przez takie podmioty.
Tłumacząc, kilka współpracujących ze sobą podmiotów (jednostek) może nie tworzyć odrębnej jednostki, tylko ograniczyć się do zawiązania partnerstwa/współpracy – wówczas beneficjentem w rozumieniu przepisów krajowych jest tylko jeden z ww. podmiotów (jednostek).
Konsorcjum oznacza utworzenie nowej jednostki (entity), która może być publiczna lub prywatna – w zależności od ustawodawstwa krajowego.
Tłumacząc, kilka współpracujących ze sobą podmiotów (jednostek) może utworzyć tzw. konsorcjum, które będzie stanowiło odrębną jednostkę – zgodnie z krajowymi przepisami i ta oddzielna jednostka staje się beneficjentem w rozumieniu przepisów rozporządzenia ogólnego.
„entity” – nowoutworzony byt nie musi być podmiotem mającym osobowość prawną (zgodnie z definicją beneficjenta wskazaną w art. 2 pkt 9 lit. a rozporządzenia ogólnego), jednak musi stanowić możliwą do wyodrębnienia, zgonie z przepisami krajowymi, jednostkę.
- W regulaminie wskazujecie Państwo, że jeden wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek dla jednego typu projektu. Jak podchodzicie Państwo do kwestii partnerstwa? Jeżeli jest dwóch przedsiębiorców- wnioskodawców, którzy zamierzają współpracować z jednostką naukową - to czy jest to dopuszczalne? Czy też jedna jednostka naukowa może być partnerem (nie wiodącym) tylko w jednym projekcie?
W przypadku II typu projektu Wnioskodawcą może być partnerstwo przemysłowo-naukowe Partnerstwo definiowane jest jako grupa jednostek organizacyjnych, w której skład wchodzą wyłącznie podmioty wskazane w zapisach SZOP FESL2021-2027 dla Działania 1.02, realizujące wspólnie projekt na warunkach określonych w umowie o realizacji projektu partnerskiego.
Mając na względzie powyższe oraz warunek, że partnerem wiodącym może być wyłącznie przedsiębiorstwo, jednostka naukowa może być podmiotem w kilku partnerstwach realizując odrębne projekty na warunkach określonych w poszczególnych umowach o realizacji projektu partnerskiego. Jednocześnie należy pamiętać, aby zakresy rzeczowe, cele i efekty poszczególnych projektów nie były tożsame a zasoby ludzkie, organizacyjne i techniczne ww. jednostki były wystarczające do realizacji więcej niż jednego projektu (pamiętając o zachowaniu wszystkich warunkach wskazanych w Regulaminie wyboru projektów dla naboru nr FESL.01.02-IP.01-099/24).
Dodatkowo informuję, że w skład partnerstwa może wchodzić przedsiębiorstwo wyłącznie jako partner wiodący, zatem nie ma możliwości stworzenia partnerstwa składającego się z 2 lub więcej przedsiębiorstw oraz jednostki – organizacji badawczej i upowszechniającej wiedzę.
- Czy można składać wniosek w partnerstwie przedsiębiorstwo+przedsiębiorstwo+jednostka naukowa?
Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów: W skład partnerstwa mogą wejść nie więcej niż 3 podmioty, a partnerem wiodącym musi być przedsiębiorstwo posiadające siedzibę lub oddział w województwie śląskim. Partnerami (poza partnerem wiodącym) mogą pozostawać wyłącznie organizacje badawcze i upowszechniające wiedzę. Proszę również pamiętać, że ma możliwości otrzymania wsparcia przez partnerstwo, którego partnerem pozostaje kolejne partnerstwo.
- Czy jest jakiś limit kosztów w partnerstwie np. że partner wiodący ma mieć ponad 50% wydatków kwalifikowalnych, albo że każdy partner musi ponieść przynajmniej x% wydatków kwalifikowalnych?
Nie ma takiego limitu. Proszę jednak pamiętać, że każdy partner jest zobligowany do uczestnictwa zgodnego z definicją efektywnej współpracy, co oznacza, że zobowiązany jest wnieść do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne bądź finansowe na warunkach określonych w umowie o realizacji projektu partnerskiego, co oznacza, że partner jest zobowiązany ponosić również wydatki kwalifikowalne, np. czy to poprzez zatrudnienie merytorycznych pracowników wykonujących prace B+R, czy wykorzystanie posiadanej aparatury naukowo- badawczej.
- Proszę o informację czy w ramach realizacji projektu typu II dla realizacji projektu w ramach partnerstwa - jednostka B+R zobowiązana jest również do złożenia wszystkich załączników jak Parter Wiodący tj. pkt 1-7
Sugerując się definicją z regulaminu tj. Wnioskodawca – podmiot, który złożył WOD. W przypadku projektów realizowanych w partnerstwie przez wnioskodawcę rozumie się zarówno partnera wiodącego, jak i partnerów, wynika iż poniższe załączniki dotyczą każdej ze stron umowy Partnerskiej.
- Dokument potwierdzający formę prawną wnioskodawcy;
- Dokumenty finansowe za ostatnie 3 lata obrachunkowe (niezależnie od tego czy okres obrachunkowy przedsiębiorstwa pokrywa się z rokiem kalendarzowym);
- Dokumenty potwierdzające finansowanie projektu;
- Formularz/e pomocy publicznej/4a. Oświadczenie o trudnej sytuacji finansowej (w sytuacji, gdy o wsparcie wnioskuje partnerstwo, którego członkiem pozostaje organizacja badawcza i upowszechniająca wiedzę);
- Formularz/e informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis – jeśli dotyczy);
- Formularz do wniosku o dofinansowanie w zakresie Oceny Oddziaływania na Środowisko (OOŚ);
- Sprawozdanie z audytu sporządzone przez zatwierdzonego audytora zewnętrznego (jeśli zobligowany jesteś do jego posiadania);
W odpowiedzi na zapytanie informuję, że:
Ad.1. W przypadku partnerstwa – każdy członek partnerstwa jest zobowiązany do dostarczenia załącznika. Zgodnie z Instrukcją wypełniania i składania WOD – Zał. nr 4.
Ad.2. W przypadku partnerstwa – każdy członek partnerstwa jest zobowiązany do dostarczenia załączników. Zgodnie z Instrukcją wypełniania i składania WOD – Zał. nr 4.
Ad.3. W przypadku partnerstwa – każdy członek partnerstwa jest zobowiązany do dostarczenia załącznika. W przypadku gdy którykolwiek z partnerów nie będzie dostarczał przedmiotowego dokumentu, wówczas należy dostarczyć oświadczenie partnera wiodącego lub innego partnera, że zobowiązuje się on do finansowego zabezpieczenia projektu również w części odpowiadającej członkowi partnerstwa. Należy wziąć pod uwagę, że załączony dokument, ze strony zabezpieczającego, powinien być spójny z częścią rzeczowo – finansową wniosku, w zakresie własnym oraz w zakresie partnera, w imieniu którego zabezpiecza się środki. Zgodnie z Instrukcją wypełniania i składania WOD – Zał. nr 4.
Ad.4. W przypadku partnerstwa – każdy członek partnerstwa jest zobowiązany do dostarczenia załącznika. Wyjątek stanowi organizacja prowadząca badania i upowszechniającej wiedzę (w zakresie działalności niegospodarczej), która nie jest beneficjentem pomocy publicznej, zamiast Formularza Pomocy Publicznej, należy dostarczyć oświadczenie przedmiotowego partnera o niepozostawaniu w trudnej sytuacji. Zgodnie z Instrukcją wypełniania i składania WOD – Zał. nr 4.
Ad.5. W przypadku partnerstwa – każdy członek partnerstwa jest zobowiązany do dostarczenia przedmiotowego załącznika, jeżeli ubiega się o pomoc de minimis. W pozostałych przypadkach nie należy dostarczać przedmiotowego dokumentu.
Ad.6. Przedmiotowy dokument dotyczy projektu, tak więc dokument wypełnić powinien Wnioskodawca - Lider projektu zgodnie z Instrukcją wypełniania i składania WOD – Zał. nr 4.
Ad.7. W przypadku partnerstwa – każdy członek partnerstwa jest zobowiązany do dostarczenia przedmiotowego załącznika, jeżeli sprawozdanie zostało sporządzone dla któregokolwiek z 3 okresów sprawozdawczych finansowych poprzedzających złożenie wniosku. Zgodnie z Instrukcją wypełniania i składania WOD – Zał. nr 4. W pozostałych przypadkach nie należy dostarczać przedmiotowego dokumentu.
- Czy jest jakaś % wartość projektu, którą powinien rozliczyć partner?
- a) Zgodnie z wzorem Umowy o dofinansowanie projektu w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 – Paragraf 7, za rozliczenie projektu odpowiedzialny jest Beneficjent. Nie dookreślono minimalnego wymogu % kosztów, które powinien ponosić partner. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku partnerstwa każdy z partnerów powinien faktycznie uczestniczyć w projekcie i ponosić wydatki.