FB Pixel Code Przejdź do treści głównej
Fundusze Europejskie dla Śląskiego perspektywa 2021-2027

Działanie 10.03 - Mezoinwestycje - Część 2.2


KWALIFIKOWALNOŚĆ WYDATKÓW

 

Czy w przypadku budowy budynku produkcyjnego kwalifikowalne będą pomieszczenia (poza produkcją) związane z wdrożeniem produktu na rynek takie jak magazyn, dział pakowania i dystrybucji, biuro kontroli jakości?

Odpowiedź: Wskazane pomieszczenia przy spełnieniu warunków kwalifikowalności również mogą zostać wsparte w projekcie.

Firma prowadzi działalność w kilku obszarach (w tym okołogórniczym). Planujemy w ramach realizacji projektu (nabór nr 187) inwestycję początkową w formie budowy nowego zakładu. Cała firma zostanie przeniesiona do nowo wybudowanego budynku. Aktualnie wynajmowany pod działalność budynek ogrzewany jest paliwami kopalnymi oraz nie posiada żadnych instalacji OZE. Natomiast nowa siedziba będzie w całości ogrzewana (CO + CWU) pompą ciepła, dodatkowo będzie wyposażona w instalację OZE (panele fotowoltaiczne z magazynem energii). Ze względu na rodzaj prowadzonej działalności wydzieliliśmy ok 50% powierzchni powstałej w wyniku inwestycji budowlanej na powierzchnię związaną z realizacją projektu. Czy w związku z tym wspólne wydatki proekologiczne na rzecz budynku mogą być w całości kosztem kwalifikowanym czy również należy część kosztów kwalifikowanych wyliczyć proporcjonalnie?

Odpowiedź:  Wydatkami kwalifikowalnymi mogą być tylko wydatki wskazane we wniosku o dofinansowanie, które są niezbędne dla realizacji projektu i bezpośrednio są związane z inwestycją początkową. Zgodnie z zapisami załącznika numer 7 Kwalifikowalność dla naboru, kosztem kwalifikowanym w przypadku budynku są części wspólne z zachowaniem proporcji w odniesieniu do powierzchni użytkowej wykorzystywanej tylko na potrzeby projektu w stosunku do całości powierzchni użytkowej budynku. Za części wspólne uważa się: fundamenty, ściany, dach, elewację, windę, klatkę schodową, piwnicę, sanitariaty, telewizję przemysłową całego budynku, system alarmowy dotyczący całego budynku, instalację wodno - kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, elektryczną i inne części wspólne związane z projektem.

Powyższe należy wziąć pod uwagę i przy danym wydatku należy wskazać metodologię obliczenia wartości wydatków kwalifikowalnego.

Jednocześnie, należy przeanalizować, czy projekt wpisuje się w inwestycje początkową.

Czy w przypadku budowy hali w ramach projektu dopuszczalne jest zastosowanie ogrzewania gazowego?

Odpowiedź:  Zgodnie z załącznikiem numer 7 do Regulaminu wyboru projektów – Kwalifikowalność, Kwalifikowalność dla naboru numer FESL-10.03.IP.01-187/25 MEZOINWESTYCJE, wydatki związane z paliwami kopalnymi (chyba że nie istnieje realna alternatywa dla ich zastosowania) stanowią wydatki niekwalifikowalne. Jednocześnie należy podkreślić, że w przypadku budowy hali, w której źródłem ciepła ma być gaz ziemny należy stwierdzić, że istnieje realna alternatywa do zastosowania. Ponadto zgodnie z aktualnymi wytycznymi UE w zakresie paliw, gaz ziemny uznawany jest jako paliwo kopalne.

W związku z powyższym nie ma możliwości dofinansowania robót budowlanych związanych z paliwami kopalnymi.

Zgodnie z katalogiem Wydatków niekwalifikowalnymch koszt materiałów i

robót wraz z miejscami parkingowymi są niekwalifkowalne. Czy jednak w

momencie, w którym kupujemy ładowarki do samochód elektrycznych takie

czynności jak   wyrównanie terenu w tym miejscu, wylanie asfaltu czy tam

kostki i oznaczenie np. zielona kopertą to miejsce mogą być kosztem

kwalifikowalnym? Są one związane bezpośrednio z tymi ładowarkami.

Odpowiedź: Koszty robót i materiałów budowlanych związanych z miejscami parkingowymi są kosztami niekwalifikowalnymi, bez względu na ich przeznaczenie.

Czy wydatki kwalifikowane mogą stanowić również wydatki na zasadzie "zaprojektuj i wybuduj" czy muszą to być dwa osobne wydatki?

Odpowiedź: Koszty przygotowania dokumentacji projektowej mogą stanowić wydatek kwalifikowalny w projekcie, w przypadku gdy stanowią wartość początkową budowanego budynku zaplanowanego w ramach projektu oraz spełnią warunki dla robót budowlanych. Dokumentacja projektowa budynku może zostać również uznana jako koszt kwalifikowalny jako wartość niematerialna i prawna, o ile koszt zostanie przedstawiony jako osobny wydatek i spełni wszystkie warunki dla kwalifikowalności kosztu – wartość niematerialna i prawna.

Proszę o informację, czy wydatkiem kwalifikowanym w projekcie może być wysokotemperaturowy bezemisyjny piec do utylizacji odpadów pochodzących z procesów produkcyjnych (sklejka, resztki płyt meblowych i tym podobne). Instalacja takiego pieca byłaby ważnym aspektem wdrażanych rozwiązań z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego w ramach planowanej inwestycji (podstawowym założeniem projektu będzie zakup maszyn oraz budowa hali magazynowej w celu wdrożenia ulepszonych i nowych usług). Instalacja wysokotemperaturowego pieca pozwoli w bezpieczny sposób zutylizować odpady produkcyjne powstające podczas obróbki płyt meblowych a wytworzona energia cieplna zostanie wykorzystana do ogrzewania zakładu firmy.

Odpowiedź: Wydatkami kwalifikowalnymi mogą być tylko wydatki wskazane we wniosku o dofinansowanie, które są niezbędne dla realizacji projektu i bezpośrednio są związane z inwestycją początkową. Zgodnie z zapisami załącznika nr 7 Kwalifikowalność dla naboru, kosztem kwalifikowanym jest nabycie środków trwałych. Ponadto należy mieć na uwadze, że z zapisów wniosku musi wynikać potrzeba realizacji poszczególnych wydatków w projekcie. Muszą być one niezbędne do realizacji projektu i ściśle z nim związane, co podlegać będzie weryfikacji ekspertów na etapie oceny merytorycznej.

Ponadto proszę pamiętać, iż wśród wydatków niekwalifikowalnych znajdują się wydatki związane z paliwami kopalnymi, chyba że nie istnieje realna alternatywa dla ich zastosowania (szczegółowe informacje należy przedstawić w załączniku dodatkowym, zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 10 do wniosku o dofinansowanie).

Proszę mieć również na uwadze, że jeżeli piec ma utylizować w drodze spalania, to takie przedsięwzięcie nie może zostać wsparte, gdyż spalanie odpadów nie jest zgodne z zasadą DNSH.

W ramach projektu przewidziana jest kategoria wydatków taka jak wartości niematerialne i prawne. Czy w tej kategorii będzie możliwe opracowanie oprogramowania (zlecenie usług programistycznych, które zakończą się utworzeniem oprogramowania), czy możliwe jest tylko nabycie gotowego oprogramowania?

Odpowiedź: W ramach kategorii wydatków dotyczących wartości niematerialnych i prawnych, kosztem kwalifikowalnym jest wyłącznie zakup tych wartości. Dopuszczalne jest nabycie oprogramowania dedykowanego lub wytworzonego bezpośrednio dla Wnioskodawcy, jak również oprogramowania powszechnie niedostępnego, pod warunkiem, że zakup zostanie dokonany bezpośrednio od jego wytwórcy/producenta lub wyłącznego/autoryzowanego dystrybutora.

Zakup musi być zgodny z umową o dofinansowanie, odpowiednimi wytycznymi oraz niniejszym dokumentem, a także musi odbywać się na warunkach rynkowych od osób trzecich niepowiązanych z nabywcą.

Wytworzenie oprogramowania przez Wnioskodawcę we własnym zakresie nie stanowi kosztu kwalifikowalnego w ramach tej kategorii.

Wydatki na dostępność: Czy możliwe jest sfinansowanie w ramach projektu dostosowania budynku, w którym będzie realizowany projekt? Czy może to być ogólne dostosowanie wg zdefiniowanych potrzeb ?

Odpowiedź: Co do zasady każdy projekt realizowany z Funduszy Europejskich musi być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Stanowi o tym chociażby regulamin wyboru projektów (punkt 1.8., strona 18): Twój projekt musi mieć pozytywny wpływ na zasadę równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz być zgodny z zasadą równości kobiet i mężczyzn.

Należy pamiętać, że projekt musi być zgodny z Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej (KPP) z dnia 26 października 2012 r. (Dz. Urz. UE C 326 z 26.10.2012, str. 391) oraz z Konwencją o Prawach Osób Niepełnosprawnych (KPON), sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1169, z późn. Zm.).

Głównym celem tej zasady w zakresie dostępności jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami (na przykład: ruchową, narządu wzroku, słuchu i intelektualną), na równi z osobami pełnosprawnymi, dostępu do funduszy europejskich w zakresie:

  • udziału w projektach,
  • użytkowania,
  • zrozumienia,
  • komunikowania się,
  • oraz korzystania z ich efektów.

Należy zwrócić uwagę, że zgodnie z załącznikiem numer 7 kwalifikowalne są między innymi:

  1. a) materiały i roboty budowlane związane z realizowaną inwestycją początkową, to jest: budowa/przebudowa/rozbudowa/modernizacja nieruchomości. W przypadku budynku kwalifikowalne są części wspólne z zachowaniem proporcji w odniesieniu do powierzchni użytkowej wykorzystywanej tylko na potrzeby projektu do całości powierzchni użytkowej budynku. Za części wspólne uważa się: fundamenty, ściany, dach, elewację, windę, klatkę schodową, piwnicę, sanitariaty, telewizję przemysłową całego budynku, system alarmowy dotyczący całego budynku, instalację wodno - kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, elektryczną i inne części wspólne związane z projektem.

Powyższe prace budowlane stanowią podstawę do realizacji działań związanych z przystosowaniem budynku, w tym dostosowaniem go do potrzeb związanych z dostępnością, na przykład zapewnieniem bezbarierowego dostępu do budynku, instalacją odpowiednich udogodnień czy dostosowaniem przestrzeni do specyficznych wymagań projektu.

Zgodnie z: „Załącznikiem numer 7 do Regulaminu wyboru projektów – Kwalifikowalność” w Kategorii 1.1.Środki trwałe/Dostawy: - w przypadku nabycia/leasingu środków transportu za kwalifikowalne możemy uznać jedynie wydatki, które wpisują się w grupę 743 i 760 - 768 zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 października 2016 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych) oraz wózki inwalidzkie wymienione w 790 grupie KŚT. Ponadto aktywa te powinny zawierać stosowną adnotację w dowodzie rejestracyjnym o specjalnym przeznaczeniu (jeśli wymaga rejestracji) z zastrzeżeniem, że służą do celów innych niż transport ludzi lub towarów (nie dotyczy wózka inwalidzkiego).

Czy w przypadku sprzętów specjalnego przeznaczenia, na przykład wpisujących się w kategorie 743:  „ciężarówki-warsztaty, pojazdy pogotowia technicznego” obowiązuje wytyczna, by sprzęt ten był w jakikolwiek sposób elektryczny, czy możliwy jest zakup sprzętu spalinowego?

Odpowiedź: W ramach projektów współfinansowanych z FST nie ma możliwości wsparcia dla pojazdu spalinowego z tytułu wykluczenia w zakresie paliw kopalnych i funkcjonujących na rynku alternatyw. W związku z tym powinien to być pojazd bezemisyjny.

Natomiast w przypadku braku alternatywy, przy składaniu wniosku należy dołączyć stosowny załącznik 7. „Analiza braku alternatywy technologicznej do wydatków związanych z paliwami kopalnymi (jeśli dotyczy)". Wskazany dokument może być oparty na raportach i analizach przygotowanych przez podmioty naukowe. Załącznik ten jest obowiązkowy, tak więc jego brak i nieuzupełnienie może spowodować odrzucenie wniosku na etapie oceny formalnej. Proszę pamiętać że to Wnioskodawca odpowiada na zawarte w nim pytania, tak więc analiza powinna zawierać informacje odnoszące się do działalności Wnioskodawcy.

Niemniej proszę pamiętać, że ostateczna decyzja możliwości zakupu takiego pojazdu, pomimo wypełnienia załącznika o braku alternatywy, należy do eksperta i będzie weryfikowana na etapie oceny merytorycznej.

Czy w ramach budowy nowej hali w naborze Mezoinwestycje źródłem ogrzewania dofinansowanej budowy hali może być piec na pelet?

Odpowiedź: Źródłem ogrzewania może być kocioł na pellet. Niemniej proszę zwrócić uwagę na pozostałe warunki naboru, aby spełnić zawarte tam wymagania.  Nabyty środek trwały musi spełniać zasady kwalifikowalności zgodnie z załącznikiem numer 7. Ponadto kocioł na pellet musi spełniać wymogi Dyrektywy Parlamentu Europejskiego 2009/125/WE (EcoDesign). Musi być zgodny z uchwałami antysmogowymi, jeśli obowiązują na danym obszarze. Na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała Sejmiku nr V/36/1/2017 z dnia 7.04.2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Należy podkreślić, że szczegółowa weryfikacja w przedmiotowym zagadnieniu będzie miała miejsce na etapie oceny formalnej oraz oceny merytorycznej projektu. Między innymi w zakresie wpływu na: Zasadę „nie czyń poważnych szkód" (DNSH, ang. Do No Significant Harm), Europejski Zielony Ład (EZŁ, ang. European Green Deal) oraz ŚLĄSKIE 2030” – Zielone Śląskie.

Ostateczną decyzję podejmą eksperci w trakcie oceny merytorycznej wniosku o dofinansowanie.

Obecnie prowadzimy działalność rachunkowo-księgową oraz doradztwo podatkowe w jednej z naszych nieruchomości, gdzie również mają siedzimy inne nasze firmy. Z powodu zwiększania się skali prowadzenia naszej działalności i braku miejsca zaplanowane zostało stworzenie nowego miejsca na siedzibę naszej firmy.  Posiadamy nieruchomość w innej lokalizacji, którą chcemy wyburzyć, następnie wybudować nowy obiekt całkowicie zautomatyzowany.

  1. Biorąc pod uwagę inwestycję początkową jako utworzenie nowego zakładu czy możemy przenieść wszystkich obecnych pracowników do nowej siedziby? Oczywiście zostaną również zatrudnieni nowi pracownicy.
  2. Planujemy rozszerzyć naszą działalność o usługi szkoleniowe oraz coworking, czyli stworzenie centrum konferencyjnego - czy w tym wypadku koszty związane z utworzeniem takiego centrum będzie kosztem kwalifikowanym?
  3. Biorąc pod uwagę, że koszt budowy nowego obiektu znacząco przewyższa możliwość dofinansowania (koszt budowy oscyluje na poziomie około 10 milionów złoty) czy możemy podzielić tą nieruchomość na koszt kwalifikowany - związany z księgowością, doradztwem i coworking oraz cześć nie kwalifikowaną i w niej wprowadzić inna naszą działalność na przykład restauracyjną, która umożliwi nam organizację na przykład eventów biznesowych i tym podobne.

Odpowiedź:

Ad1. Zgodnie z zapisami regulaminu wyboru projektów utworzenie nowego zakładu powinno wiązać się z utworzeniem nowego obiektu, z reguły w nowej lokalizacji, który powinien być jednostką samostanowiącą, nie opierającą się na wspólnych zasobach technicznych dotychczas istniejącego zakładu. Jeżeli odrębna lokalizacja gwarantuje, że zakład jest przestrzennie, organizacyjnie i funkcjonalnie jednostką odrębną, która charakteryzuje się wysokim stopniem autonomii, wówczas w takim przypadku możemy mówić o założeniu nowego zakładu jako jednej z form inwestycji początkowej;

Ad. 2.  Koszty zakupu robót i materiałów budowlanych są kosztami kwalifikowalnymi, podobnie jak środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Proszę pamiętać, że projekt musi przyczyniać się do transformacji województwa śląskiego poprzez inwestycje produkcyjne, logistyczne przyczyniające się do zmiany profilu działalności i/lub wprowadzenia nowych/ulepszonych neutralnych dla klimatu produktów, usług, procesów, zdobycia nowych rynków i stworzenia nowych miejsc pracy; inwestycje przyczyniające się do zmniejszenia zużycia surowców w procesach produkcyjnych, wdrożenie czystych technologii redukujących masę odpadów lub zapobiegających ich powstawaniu, zwiększenie reużycia produktów, recyklingu materiałów i efektywnego gospodarowania zasobami oraz ograniczające zużycie energii w procesach produkcyjnych.

Ad.3.   Istnieje możliwość wyłączenia z kategorii kosztów kwalifikowalnych niektórych kosztów, wówczas, jeżeli są one niezbędne do realizacji projektu/inwestycji należy je wskazać w kosztach niekwalifikowalnych wniosku. W tym miejscu przypominam, że maksymalna wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln PLN. Elementy niezbędne do realizacji projektu, wskazane jako koszty niekwalifikowalne ponoszone są przez Wnioskodawcę we własnym zakresie. Proszę pamiętać, że efektywność planowanego projektu jak również zasadność i odpowiednia wysokość wydatków oraz prawidłowość ich oszacowania badane będą na etapie oceny merytorycznej. Jednakże należy mieć na uwadze, że części wspólne kwalifikowalne są zgodnie z stosowną proporcją wskazaną w dokumencie Kwalifikowalność wydatków.

Jednocześnie należy pamiętać, że wszystkie wydatki rzeczywiste wskazane w projekcie powinny być zasadne i bezpośrednio z nim związane.

Czy jest możliwe sfinansowanie dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych (na przykład winda, sanitariaty, i tym podobne) w budynku, który nie jest własnością wnioskodawcy, tylko jest wynajmowany? Wnioskodawca miał by umowę zapewniającą możliwość korzystania z budynku zarówno w okresie realizacji projektu, jak i w okresie trwałości.

Odpowiedź: Zgodnie z zasadami naboru Wnioskodawca ma prawo realizować projekt w nieruchomości, która nie jest jego własnością. Z racji, że istnieje konieczność zachowania standardów dostępności, projekt musi uwzględniać wykonanie takich prac. Proszę mieć na uwadze, że wynajmując lub dzierżawiąc nieruchomość, koszty materiałów i robót budowlanych muszą zostać zaksięgowane w Ewidencji Środków Trwałych beneficjenta na przykład jako inwestycja w obcym środku trwałym oraz muszą spełniać pozostałe warunki kwalifikowalności dla tego rodzaju kosztów.

Czy projekt może dotyczyć wykonania prac budowalnych w zakresie powstanie nowego budynku niesłużącego produkcji, lecz pełniący funkcję magazynu, gdzie będą przechowywane maszyny (również zakupione środki trwałe w ramach projektu).

Odpowiedź: Zgodnie z załącznikiem numer 7 do Regulaminu wyboru projektów – Kwalifikowalność w ramach naboru za kwalifikowalne uznaje się materiały i roboty budowlane związane z realizowaną inwestycją początkową, to jest: budowa/przebudowa/rozbudowa/modernizacja nieruchomości. Aby dany wydatek mógł zostać uznany za kwalifikowalny i rozliczony w ramach projektu musi spełniać wszytki wymogi wskazane w wyżej wymienionym załączniku.

Czy zaplanowane w ramach projektu wartości niematerialne i prawne muszą być wpisane do ewidencji i amortyzowane?

Odpowiedź: Tak, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, wartości niematerialne i prawne (WNiP) nabywane w ramach projektu, aby uznać za kwalifikowalne muszą być ujęte w ewidencji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych beneficjenta oraz podlegać amortyzacji.

Czy w ramach projektu możliwe jest zakupienie subskrypcji?

Odpowiedź: Tak, zakup licencji okresowych na oprogramowanie (na przykład w modelu SaaS) jest możliwy i może być uznany za koszt kwalifikowalny. Należy jednak pamiętać, że licencje te powinny być wykorzystywane na potrzeby realizowanego projektu i spełniać określone warunki kwalifikowalności.

Czy chmurowe rozwiązania są kwalifikowane?

Odpowiedź: Jeśli „chmurowe rozwiązania” będą spełniały warunki kwalifikowalności dla wartości niematerialnej i prawnej to wydatek może być uznany za kwalifikowalny. Jeśli jednak będzie wydatek ten będzie kosztem bieżącym wówczas zostanie uznany jako wydatek niekwalifikowalny.

Czy zakupiona w ramach projektu zgazowarka (zasilana biomasą) może być kwalifikowana jako OZE?

Odpowiedź: Tak, zakup zgazowarki zasilanej biomasą może być uznany za koszt kwalifikowalny w kategorii odnawialnych źródeł energii (OZE), pod warunkiem spełnienia określonych warunków:

  • Cel projektu: Wytwarzanie energii nie może być głównym celem projektu; większość kosztów nie powinna być związana z wytwarzaniem energii.
  • Zdolność wytwórcza: Zdolność wytwarzania energii powinna być dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa, przy czym maksymalnie 20% wytworzonej energii może być sprzedane (zasada 80/20).

W związku z powyższym, zgazowarka zasilana biomasą może być uznana za kwalifikowalną, o ile spełnia powyższe kryteria.

Czy w ramach trwającego konkursu 10.3 na MEZOINWESTYCJE do kosztów kwalifikowalnych zalicza się elektryczny wózek widłowy oraz suwnica?

Odpowiedź: Elektryczny wózek widłowy stanowi wydatek kwalifikowalny w ramach wskazanego Naboru, pod warunkiem iż będzie się on wpisywał w grupę: 760 - zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 października 2016 roku w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych).

Natomiast Suwnica stanowi wydatek kwalifikowalny pod warunkiem spełnienia warunków kwalifikowalności dla środka trwałego.

Wnioskodawca chciałby zakupić linię do malowania proszkowego, zasilaną systemem gazowym. Czy wydatek ten, który jest niezbędny do realizacji całej inwestycji zostanie zaakceptowany na etapie oceny projektu.

Odpowiedź: Zgodnie z Załącznikiem numer 7 do Regulaminu wyboru projektów – Kwalifikowalność, wydatki związane z wykorzystaniem paliw kopalnych są uznawane za niekwalifikowalne, chyba że nie istnieje realna alternatywa dla ich zastosowania.

W przedmiotowym przypadku – zakupu linii technologicznej zasilanej gazem ziemnym – należy stwierdzić, że na rynku istnieją realne alternatywy technologiczne, które nie wymagają stosowania paliw kopalnych. W związku z tym wydatek ten nie spełnia kryterium kwalifikowalności.

Ponadto zgodnie z aktualnymi wytycznymi Unii Europejskiej w zakresie polityki energetycznej, gaz ziemny klasyfikowany jest jako paliwo kopalne, co wyklucza możliwość jego finansowania ze środków w ramach niniejszego naboru.

W ramach projektu możliwe jest dofinansowanie zakupu kosztów budowy takiej jak zakupu materiałów i robót budowlanych. Spółka zamierza objąć zakresem projektu tego typu koszty, stąd prośba o informację, na jakim poziomie szczegółowości trzeba je wykazać. Przykładowo: Czy wystarczające będzie wskazanie kosztorysowanych kosztów robót i materiałów w przeliczeniu na m2 budynku na przykład 1000m2 x 4000 zł za m2 (na podstawie szacowania cen z kosztorysu lub wstępnych ofert)?

Czy konieczne jest wskazanie kosztów poszczególnych części budynku na przykład fundamenty (materiały i roboty budowlane) koszt 100, stan surowy otwarty koszt 200 i tak dalej ? Czy konieczne jest wskazanie kosztów wytworzenia poszczególnych elementów budynku na przykład ściany zewnętrzne 100, okna 100 i tak dalej ? Czy wystarczające jest oparcie się w szacowaniu cen na kosztorysach budowlanych, czy też niezbędne jest zebranie wstępnych ofert wykonawców co do kosztów postawienia budynku?

Odpowiedź: Na etapie składania wniosku o dofinansowanie Wnioskodawca zobowiązany jest do rzetelnego oszacowania kosztów realizacji projektu. Odpowiedzialność za prawidłowość kalkulacji oraz określenie zakresu realizacji poszczególnych elementów projektu spoczywa na Wnioskodawcy. W celu właściwego oszacowania kosztów dopuszcza się między innymi pozyskanie szacunkowej wyceny danej usługi, sporządzenie kosztorysu, wykonanie zrzutu ekranu lub innej formy dokumentującej przyjęte założenia.

Na etapie składania wniosku nie ma obowiązku dołączania wyżej wymienionych dokumentów, niemniej stanowią one dowód na rzetelność dokonanej kalkulacji. Opis planowanych wydatków powinien zostać sporządzony zgodnie z zapisami Instrukcji wypełniania wniosku, która określa zakres wymaganych informacji. Poziom szczegółowości opisu pozostaje w gestii Wnioskodawcy.

W przypadku pojawienia się wątpliwości podczas oceny formalnej lub merytorycznej, Wnioskodawca może zostać wezwany do złożenia stosownych wyjaśnień bądź ofert będących podstawą szacowania.

Czy w ramach kategorii usługi szkoleniowe można sfinansować usługę szkoleniową w zakresie rozwoju kompetencji pracowników, niezwiązanych z kupowanymi środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi ?

Odpowiedź: Szkolenia finansowane w ramach projektu muszą być uzasadnione w odniesieniu do celów i rezultatów projektu oraz wynikać z jego logiki. Oznacza to, że jest możliwość dofinansowania szkoleń, które nie dotyczą stricte zakupywanych środków trwałych.

Jeśli w projekcie zaplanujemy, że wykonamy toaletę dla osób z niepełnosprawnościami, w budynku hali produkcyjnej, spełniającą wszystkie obowiązujące wymogi dostępności (dostosowanie szerokości drzwi, wysokości toalet/umywalek, uchwyty, oznaczenia kontrastowe i tak dalej) to :

  1. wpisujemy w treści wniosku, że koszty tego dostosowania poniesiemy w ramach własnych środków,
  2. czy może należy wykazać ten łączny koszt dostosowania toalety dla osób niepełnosprawnych jako koszt niekwalifikowalny w budżecie projektu (wskazać zadanie np. dostosowanie toalety dla niepełnosprawnych” i koszt niekwalifikowalny do niego?

Proszę o wskazanie czy wykazywać te koszty jako niekwalifikowalne? Czy musimy wówczas też potwierdzać przyjęte kwoty w wyniku rozeznania rynku i precyzyjnie opisywać co będzie wykonane?

Odpowiedź: Wnioskodawca na etapie realizacji projektu zobowiązany jest do spełnienia wszystkich zaplanowanych działań, jakie wskazał we wniosku o dofinansowanie (WOD). Różnica pomiędzy opisaniem danego działania we wniosku o dofinansowanie, a wykazaniem tego działania w kosztach niekwalifikowalnych leży w sposobie rozliczenia takiego wydatku.

Jeżeli mówimy o informacji zawartej e wniosku o dofinansowanie, że Wnioskodawca zobowiązuje się / planuje wybudować toaletę dla osób z niepełnosprawnościami to Wnioskodawca zostanie skontrolowany pod tym względem przez Instytucja Organizująca Nabór celem sprawdzenia, czy zapisy wniosku o dofinansowanie zostały zrealizowane.

Jeżeli Wnioskodawca zdecyduje się na wskazanie omawianego działania w kosztach niekwalifikowalnych to zobowiązany będzie dostarczyć do Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości potwierdzenia, że wydatek został ujęty w Ewidencji środków trwałych, przedstawić dokument OT natomiast nie będzie dotyczyć tego wydatku procedura związana z rozeznaniem rynku, bazą konkurencyjności.

Czy odsetki od kredytu komercyjnego, zaciągniętego na realizację projektu, mogą być zaliczone do kosztów kwalifikowalnych bądź w ramach kosztów pośrednich – lub w jakikolwiek sposób zostać uwzględnione w rozliczeniu projektu?

Odpowiedź: Odsetki kredytu komercyjnego, zaciągniętego na projekt, nie mogą być kwalifikowalne. Zgodnie z zapisami załącznika numer 7 Kwalifikowalność naboru do kosztów niekwalifikowalnych zalicza się m.in. koszty pożyczki lub kredytu zaciągniętego na prefinansowanie dotacji. W załączniku znajdują się również informacje na temat dopuszczalnych kosztów pośrednich, w których nie mieszczą się koszty kredytowe.

Planujemy zakup specjalistycznej pompy do betonu, która pozwoli na wyjątkowo dalekie podawanie betonu (na niespotykaną do tej pory wysokość do 60 metrów).  Jest połączona z pojazdem (naczepa) ale może być osobno zaksięgowana jako odrębny środek trwałych. Sam pojazd ma status pojazdu specjalistycznego, jest zasilany paliwem kopalnym (diesel) i dostarcza energię do pracy pompy z silnika. Ze względu na wielkość urządzenia oraz charakter pracy (budowy, często w trudno dostępnych miejscach jak mosty) nie funkcjonuje inne niż zasilanie w energię z silnika pojazdu. Pompy elektryczne do betonu wprawdzie są na rynku ale dotyczą kilkukrotnie mniejszych wydajności oraz mocy (podawanie betonu na kilkadziesiąt metrów wymaga dużej mocy) i dotyczą podawania betonu przy budowach domów jednorodzinnych. Przy tej wielkości urządzeń nie ma odpowiednika dla zasilania pompy z silnika pojazdu (silnik diesla).

  1. Czy opisana wyżej pompa będzie kwalifikowana w ramach naboru 10.3?
  2. Jeżeli tak to czy mamy wydzielić pompę (wydatek kwalifikowany) od pojazdu (pojazd spalinowy - niekwalifikowany).

Odpowiedź: Z przedstawionego opisu wynika, iż nie należy oddzielać pompy od pojazdu, lecz całość traktować jako jeden środek trwały. Aby przedstawiony wydatek mógł być uznany za kwalifikowalny należy do wniosku o dofinansowanie dostarczyć załącznik - analiza braku alternatywy technologicznej do wydatków związanych z paliwami kopalnymi. To na Wnioskodawcy spoczywa obowiązek przedstawienia odpowiedniego uzasadnienia, które powinno odnosić się do procesu technologicznego. Jak wynika z opisu, istotnym parametrem dla Wnioskodawcy jest jak daleko pompa podaje beton, co należy odpowiednio opisać w ww. załączniku. Informuje, że ostateczna decyzja (braku alternatywnych środków trwałych) należy do eksperta oceniającego wniosek podczas oceny merytorycznej. Nadmieniam, iż ekspert merytoryczny analizując wyżej wymieniony załącznik ma możliwość dokonania korekty wydatków ujętych we wniosku o dofinasowanie (na przykład uznanie pomy za kwalifikowalną, natomiast pojazdu za część niekwalifikowalną). Poziom obniżenia lub uznanie wydatku za niezasadny nie może przekroczyć 20% wartości całkowitych wydatków kwalifikowalnych projektu. Jeżeli zdaniem eksperta więcej niż 20% wartości wydatków kwalifikowalnych jest nieuzasadnione lub zawyżone uznaje się, że projekt nie spełnia kryterium „Zasadność i odpowiednia wysokość wydatków oraz prawidłowość ich oszacowania”, tym samym projekt otrzymuję negatywną ocenę merytoryczną. Ponadto, jeżeli korekta prowadzić będzie do zmniejszenia kwoty dofinansowania poniżej 2 000 000,00 PLN uznaje się, że projekt nie spełnia kryterium merytorycznego „Zasadność i odpowiednia wysokość wydatków oraz prawidłowość ich oszacowania”, co również skutkuje negatywną oceną.

Beneficjent rozważa częściowe sfinansowanie zakupu środka trwałego (wydatku kwalifikowalnego projektu) z pożyczki (komercyjnej, bez pomocy publicznej).

Mając na względzie obowiązujące wytyczne i troskę o prawidłową realizację projektu proszę o informację, czy fakt, iż zabezpieczeniem w okresie do ustanowienia zastawu rejestrowego byłoby przewłaszczenie maszyny nie stanowi naruszenia wytycznych, w tym wytycznych kwalifikowalności wydatków i zapisów umowy o dofinansowanie.

Odpowiedź: Formy zabezpieczenia, które w swojej istocie prowadzą do przeniesienia własności zakupionego w ramach projektu środka trwałego/wartości niematerialnej i prawnej z wnioskodawcy/beneficjenta na bank/instytucję finansującą mogą jednoznacznie przesądzać o niekwalifikowalności wydatków.

Zgodnie z umową paragraf 5 punkt 5 „Rzeczy i prawa powstałe w wyniku realizacji projektu, nie mogą podlegać obciążeniu na rzecz podmiotów niebędących stronami umowy, w trakcie realizacji projektu oraz do czasu upływu okresu trwałości projektu”.

W związku z powyższym w przypadku zawarcia umowy pożyczki zawierającej w swej treści postanowienia skutkujące przewłaszczeniem lub w razie zawarcie dodatkowej umowy przewłaszczenia skutkującej przeniesieniem własności zakupionego w ramach projektu środka trwałego na podmiot niebędący stroną umowy o dofinansowanie (nawet jeśli przeniesienie takie będzie miało jedynie charakter czasowy, na przykład do momentu ustanowienia innej formy zabezpieczenia) – wydatek taki zostanie uznany za niekwalifikowalny.

 

INWESTYCJA POCZĄTKOWA

 

Przy budowie nowego zakładu produkcyjnego (w innej miejscowości niż siedziba obecna) należy wybrać typ inwestycji początkowej "utworzenie nowego zakładu". Ale w ramach projektu wystąpi także dywersyfikacja działalności, która jest punktowana. Czy można zatem w wyborze typu inwestycji początkowej wybrać utworzenie nowego zakładu a w dodatkowych efektach projektu opisać dywersyfikację i w ten sposób uzyskać punkty?

Odpowiedź: Tak, przedstawiona propozycja ujęcia poszczególnych kwestii we wniosku jest dopuszczalna.

Czy w przypadku wskazania w ramach działania FESL 10.03 tylko dywersyfikację jako jedną inwestycję początkową należy przyjąć definicję wartości księgowej ponownie wykorzystywanych aktywów? Skąd pozyskać definicję takiej wartości księgowej dla potrzeb postępowania?

Odpowiedź: Tak, w przypadku wyboru dywersyfikacji działalności zakładu jako formy inwestycji początkowej, konieczne jest odniesienie się do wartości księgowej ponownie wykorzystywanych aktywów, zgodnie z definicjami zawartymi w przepisach i wytycznych dotyczących pomocy publicznej.

Aby spełnić warunek określony dla tego typu inwestycji, należy zweryfikować, czy koszty kwalifikowalne projektu przekraczają co najmniej o 200% wartość księgową aktywów, które będą ponownie wykorzystywane w ramach realizacji projektu. Chodzi tu m.in. o środki trwałe, takie jak np. budynki, maszyny czy urządzenia, które zostały już wcześniej nabyte i które będą wykorzystywane w nowym zakresie działalności. Wartość ta powinna być ustalona na podstawie ewidencji środków trwałych prowadzonych przez przedsiębiorstwo – czyli księgowo odnotowanej wartości netto (po amortyzacji) na koniec roku obrotowego poprzedzającego rozpoczęcie prac nad projektem.

Definicję wartości księgowej ponownie wykorzystywanych aktywów można znaleźć:

  • w przepisach o rachunkowości (ustawa o rachunkowości),
  • w rozporządzeniach dotyczących pomocy publicznej, np. Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014,

Warto także skonsultować się z księgowym lub biegłym rewidentem, aby prawidłowo ustalić wartość księgową na potrzeby projektu.

W ramach konkursu możliwa jest dywersyfikacja produkcji/świadczenia usług zakładu, co oznacza wprowadzenie produktów dotąd niewytwarzanych lub wprowadzenie usług dotąd nieświadczonych przez Wnioskodawcę. Czy zatem, istnieje możliwość pozyskania dotacji na utworzenie nowego kodu PKD ? Wnioskodawca obecnie zajmuje się produkcją mebli, chcę rozpocząć działalność związana ze sprzętem medycznym. Proszę o informację.

Odpowiedź: W ramach naboru nr FESL.10.03-IP.01-187/25 możliwe jest uzyskanie wsparcia między innymi na projekt który polega na dywersyfikacji istniejącego zakładu – wprowadzeniu produktów dotąd niewytwarzanych lub wprowadzenie usług dotąd nieświadczonych przez Wnioskodawcę, zatem istnieje możliwość uzyskania wsparcia w opisanej przez Panią sytuację. Proszę mieć na uwadze konieczność spełnienia kryteriów.

W związku z naborem FESL.10.03-IP.01-187/25 10.3 Wsparcie MŚP na rzecz transformacji proszę o wyjaśnienie poniższej kwestii.

Zgodnie z regulaminem zgłaszany projekt musi dotyczyć jednego z typów inwestycji początkowej:

  • zasadnicza zmiana procesu produkcji;
  • dywersyfikacja istniejącego zakładu;
  • utworzenie nowego zakładu;
  • zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu.

Przy czym „zasadnicza zmiana procesu produkcyjnego zakładu” definiowana jest jako –  zmiana która oznacza wdrożenie fundamentalnej (w przeciwieństwie do rutynowej) innowacji procesowej. Jest to wprowadzenie nowego rozwiązania technologicznego lub organizacyjnego zasadniczo odmiennego od stosowanego dotychczas. Kluczowym jest by zmiana miała charakter zasadniczy oraz dotyczyła całościowego procesu produkcyjnego/świadczenia usług, a nie tylko drobnego ulepszenia procesu dotychczasowego.

Z kolei w ramach kryterium „Innowacyjność projektu” weryfikowane jest czy w wyniku realizacji projektu wprowadzony zostanie na rynek nowy lub ulepszony produkt albo nowy lub ulepszony proces.

Pytanie dotyczy zależności tych dwóch obszarów.

Zgodnie z definicją zawartą w Oslo Manual innowacja w procesie biznesowym może polegać na usprawnieniu jednego lub kilku aspektów jednej funkcji biznesowej lub połączonych różnych funkcji biznesowych.

Jeżeli dobrze rozumiemy tą definicję to w żadnym miejscu nie wskazuje ona, że ma dotyczyć całości procesu produkcyjnego / usługowego. Jeżeli rzeczywiście tak jest to nie odnosząc się oczywiście do szczegółów możliwa jest sytuacja, w której projekt nie polega na „zasadniczej zmianie procesu produkcyjnego” gdyż nie dotyczy całości tego procesu ale jest związany z wdrożeniem „innowacji procesowej” bo dotyczy wdrożenia innowacyjnego jednego procesu na przykład w obszarze pakowania i spedycji.

Co za tym idzie możliwa jest sytuacja, w której wnioskodawca realizuje typ inwestycji początkowej „zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu” poprzez wdrożenie innowacji procesowej w obszarze pakowania i spedycji.

Czy co do zasady - wybór typu inwestycji „zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu” a nie „zasadnicza zmiana procesu produkcji” nie oznacza automatycznie, że projekt nie ma możliwości uzyskania punktów w ramach kryterium „innowacyjność projektu”?

W odniesieniu do powyższych kwestii zdajemy sobie oczywiście sprawę z kwestii takich jak istotność, jakość zmiany procesowej, efekty jakie z niej mają wynikać etc. To jest dla nas jasne i wiemy, że też będzie podlegało ocenie również w ramach innych kryteriów - to nie jest przedmiot naszego pytania

Pytanie dotyczy tylko tej kwestii, czy aby aplikować o punkty w kryterium "Innowacja projektu" w obszarze procesowym - projekt co do zasady musi dotyczy typu inwestycji początkowej: "zasadnicza zmiana procesu produkcji" Czy też wcale nie musi dotyczyć tego typu i może polegać na "zwiększeniu zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu"?

Odpowiedź: Jak Państwo wskazujecie typ inwestycji początkowej stanowi o zasadniczej zmianie procesu, czyli całościowo proces się zmienia. Natomiast innowacja procesowa nie ma wymogu aby dotyczyła całego procesu. Dodatkowo, zgodnie z kryteriami wyboru projektów, innowacja procesowa (by móc przyznać punkty), musi spełniać wymóg skali minimum regionu, tj. województwa. Natomiast kwestia występowania zasadniczej zmiany procesu może odbyć się na poziomie przedsiębiorstwa.

Zatem należy uznać, że przedmiotowe sytuacje mogą występować niezależnie i nie są od siebie automatycznie uwarunkowane.

Jeśli wskażemy w projekcie dywersyfikację produkcji to mamy odpowiedzieć na pytanie: „Czy koszty kwalifikowalne przekraczają o co najmniej 200% wartość księgową ponownie wykorzystywanych aktywów, odnotowaną w roku obrotowym poprzedzającym rozpoczęcie prac?”. Czy porównujemy kwoty netto czy brutto aktywów?

Odpowiedź: Tak, należy odpowiedzieć na pytanie oraz uwzględnić wartość netto ponownie wykorzystywanych aktywów.

Czy budowa nowego zakładu jest zawsze typem inwestycji początkowej – chodzi o to, czy sam fakt robót budowlanych przesądza o typie inwestycji początkowej?

Odpowiedź: Prace budowlane nie stanowią same w sobie inwestycji początkowej. W ramach projektu Wnioskodawca wybiera jeden z 4 możliwych typów ww. inwestycji początkowej. Szczegółowy opis warunków jakie należy spełnić w ramach danej inwestycji początkowej znajduje się w Regulaminie wyboru projektów.

Pomóż nam poprawić serwis




Anuluj
Czy treść na tej stronie była pomocna? Zgłoś